Yüksek kolesterol riski: neden kontrol etmeniz gerekiyor?

Yüksek kan kolesterolü, arterlerin daralmasını ve sertleşmesini sağlar – ateroskleroz adı verilen bir durum. Ateroskleroz yavaş yavaş ve genellikle erken belirtiler olmadan ilerlemekle birlikte, kalp krizi ve inme gibi çeşitli komplikasyonlara yol açabilir.

Aşırı düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) veya “kötü” kolestrol yavaş yavaş atardamar duvarlarınızda birikebilir. Ardından kandaki trigliseridler ve kalsiyum, hücresel atık ürünler ve plak oluşturmak için fibrin denilen lifli ve çözünmeyen bir protein gibi diğer birikintileri birleştirir. Bu plaklar atardamarlarınızın daralmasına ve sertleşmesine neden olabilir.

Ateroskleroz komplikasyonları arasında

Kolestrolünüzü yönetmenin ve aterosklerozu önlemenin en iyi yolu sağlıklı bir yaşam tarzını korumaktır. Sigarayı bırakmayın, sağlıklı bir diyet yiyip, yeterli fiziksel aktivite elde ederek risk faktörlerinden kaçının veya sınırlayın.

Ayrıca düzenli olarak kolesterolünüzü kontrol ettirin. Bazı ateroskleroz hastalarında belirti veya semptom bulunmadığından, ilk belirtileri bir kalp krizi veya inme.

Zaten yüksek kolesterol veya ateroskleroz veya ikiniz varsa, bazı ilaçlar ve tıbbi prosedürler bu durumları tedavi edebilir. Olası risk faktörleri ve tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Doktorunu ziyaret et