Tekil kullanımlar, dozaj ve yan etkiler

Singulair nedir?

Singulair, yetişkinlerde ve 12 aylıkken küçük çocuklarda astım ataklarını önlemek için kullanılır. Singulair aynı zamanda yetişkinlerde ve en az 6 yaşında olan çocuklarda egzersize bağlı bronkospazmı önlemek için kullanılır.

Singulair ayrıca yetişkinlerde ve en az 6 aylık çocuklarda yıl boyunca ortaya çıkan alerjilerin semptomlarını tedavi etmek için kullanılır. Aynı zamanda yetişkinlerde ve en az 2 yaşında olan çocuklarda mevsimsel alerjilerin belirtilerini tedavi etmek için kullanılır.

Bu ilacı doktora danışmadan bir çocuğa vermeyin.

Önemli bilgi

Singulair ayrıca, en az 15 yaşında olan ve halihazırda başka koşullar için bu ilacı almayan erişkinlerde ve gençlerde, egzersize bağlı bronkokonstriksiyonu (akciğerlerdeki hava geçişlerinin daralmasını) önlemek için kullanılır.

Astım veya alerji semptomlarını önlemek için zaten Singulair’i alırsanız, egzersize bağlı bronkokonstriksiyonu tedavi etmek için ekstra bir doz kullanmayın.

Singulair, başlamış olan bir astım atağının tedavisi için yeterince hızlı çalışmaz. Astım atağını tedavi etmek için hızlı etkili bir inhalasyon ilacı kullanın. Astım ilaçlarınızdan herhangi biri saldırıların tedavisinde veya önlenmesinde de iyi görünmüyorsa doktorunuzla konuşun.

Bu ilacın her zamanki gibi çalışmadığını veya durumunuzu daha da kötüleştirirse derhal doktorunuzu arayın. 24 saatlik bir sürede ilaçlarınızdan daha fazlasını kullanmanız gerekiyorsa, doktorunuzla konuşun.

Bu ilacı almadan önce

Astım veya alerji belirtilerini önlemek için Singulair’i zaten alırsanız, egzersize bağlı bronkokonstriksiyon için kullanmayın.

Herhangi bir ruh hali veya davranış değişikliği, endişe, depresyon veya intihar düşüncesi ya da kendinize zarar veriyorsanız derhal doktorunuzu arayın.

İlaç etiketinizdeki ve ambalajındaki tüm yönergeleri izleyin. Her sağlık uzmanınıza, kullandığınız tüm tıbbi durumlarınızı, alerjinizi ve tüm ilaçlarınızı bildirin.

Belirtilerinizin gelişmesi birkaç hafta sürebilir. Singulair’i yönettiği gibi kullanmaya devam edin ve birkaç haftalık tedaviden sonra belirtiler düzelmiyorsa doktorunuza bildirin.

Montelukasta alerjiniz varsa Singulair’i kullanmamalısınız.

Singulair’in sizin için güvenli olduğundan emin olmak için,

Astım veya aspirine şiddetli alerjik reaksiyon hikayesi.

Çiğnenebilir tablet fenilalanin içerebilir. Fenilketonüri (PKU) varsa, bu montelukast formunu kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Singulair’in doğmamış bir bebeğe zararı olması beklenmiyor. Hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Montelukastın anne sütüne geçip geçmediği veya bebeğe zarar verebileceği bilinmiyor. Bir bebeği emziriyorsanız doktorunuza bildirin.

Singulair’i tam olarak doktorunuzun önerdiği şekilde alın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız.

Singulair genellikle astım veya alerji belirtileri önlemek için akşamları günde bir kez alınır. Egzersize bağlı bronkokonstriksiyon için, egzersiz yapmadan önce en az 2 saat tek bir doz alın ve en az 24 saat boyunca başka bir doz almayın. Doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Singulair bir kurtarma tıbbı değildir. Astım atağını tedavi etmek için yeterince hızlı çalışmaz. Astım atağı için hızlı etkili bir inhalasyon tıbbı kullanın. Astım ilaçlarınızın iyi çalışmıyormuş gibi görünüyorsa doktorunuza bildirin.

Normal tableti bir bardak su ile yutun.

Singulair çiğneme tabletini yutmadan önce tamamen çiğnemek gerekir.

Ağız yoluyla alınan granüller ağız içine doğrudan konabilir ve yutulabilir veya bir kaşık elmalı makara, püre havuç, pirinç veya dondurma ile karıştırılabilir. Ağız yoluyla alınan granüller aynı zamanda 1 çay kaşığı bebek formülü veya anne sütü ile karıştırılabilir. Granülleri karıştırmak için başka herhangi bir sıvı kullanmayın. Diğer sıvılar ilacı almadan önce veya sonra alınabilir.

Ağız yoluyla verilen granülleri açtıktan veya karıştırdıktan sonra, bunları 15 dakika içinde kullanmanız gerekir. Daha sonra kullanmak için açık bir paket veya karışık ilaç sakmayın.

Belirtilerinizin gelişmesi birkaç hafta sürebilir. Singulair’i yönettiği gibi kullanmaya devam edin ve birkaç haftalık tedaviden sonra belirtiler düzelmiyorsa doktorunuza bildirin.

Ayrıca bir steroid astım ilacı alırsanız, önce doktorunuzla konuşmadan aniden kullanmayı bırakmayın. İlacı tamamen durdurmadan önce daha az kullanmanız gerekebilir.

Singulair’i nasıl alayım?

Astım genellikle bir ilaç kombinasyonu ile tedavi edilir. Tüm ilaçları doktorunuzun talimatlarına uygun olarak kullanın. İlaç kılavuzunu veya her ilacın sağladığı hasta talimatlarını okuyun. Hiçbir astım semptomunuz olmasa bile, dozlarınızı veya ilaç programınızı doktorunuzun tavsiyesi olmadan değiştirmeyin.

Singulair’i nem ve ısıdan uzakta oda sıcaklığında saklayın. İlacınızı kullanmaya hazır olana kadar bir paket oral granül açmayın.

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Astım atağını tetikleyebilecek durumlardan veya aktivitelerden kaçının.

Aspirin kullandığınızda astım semptomları daha da kötüleşirse, Singulair kullanırken aspirin veya diğer NSAID’lerden (nonsteroid antienflamatuvar ilaçlardan) kaçının. NSAİİ’ler, ibuprofen (Advil, Motrin), naproksen (Aleve), selekoksib, diklofenak, indometasin, meloksikam ve diğerlerini içerir.

Singulair’e karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Solunum zorluğu; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Ruh halinde veya davranışta alışılmadık değişiklikler

Cilt döküntüsü, morarma, şiddetli karıncalanma, uyuşma, ağrı, kas güçsüzlüğü

Kulak ağrısı, şişme veya sıcaklık; veya

Şiddetli deri reaksiyonu – ateş, boğaz ağrısı, yüzünüzde veya dilinizdeki şişme, gözlerinizde yanma, cilt ağrısı, ardından kırmızı veya mor cilt döküntüsü (özellikle yüz veya üst vücutta) dökülür ve kabarcıklanma ve soyulmaya neden olur.

Bir doz özledimse ne olacak?

Ortak Singulair yan etkileri şunları içerebilir:

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Mide ağrısı, diyare

Ateş veya diğer grip belirtileri

Singulair’i alırken nelere dikkat etmeliyim?

Burun tıkanıklığı, sinüs ağrısı, öksürük, boğaz ağrısı

baş ağrısı; veya

Yatak ıslatma veya mesane kontrolünü kaybetme.

Singulair yan etkileri

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere montelukast ile etkileşime girebilir. Her sağlık uzmanınıza, şimdi kullandığınız tüm ilaçları ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları bildirin.

13.01.2014-12-23, 3:07:24

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Allerjik Rinit prednizonu, prometazin, Zyrtec, flutikazon burun, loratadin, Flonaz

Astım, Bakım Sembolü, albuterol, flutikazon, montelukast, Advair Diskus, Ventolin

Bronkospazm profilaksisi albuterol, montelukast, Ventolin, ProAir HFA, Proventil, Ventolin HFA

Astım prednizonu, montelukast, triamsinolon, deksametason, metilprednizolon, ipratropium

Singulair’i etkileyen başka ilaçlar hangileridir?

Singulair (montelukast)