Sitagliptin ve simvastatin

Terapötik Sınıf: Antihiperlipidemik

Sitagliptin ve simvastatin için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Sitagliptin

Sitagliptin bir dipeptidil peptidaz-4 (DPP-4) inhibitörüdür. Vücudun pankreasın daha fazla insülin bırakmasına neden olan maddeleri arttırarak kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olur. Ayrıca, kanda çok fazla şeker olduğunda karaciğere şeker (glikoz) vermeyi durdurması sinyali verir.

Simvastatin, statinler adı verilen ilaç grubuna dahildir. Kolesterol üretimini engelleyerek kandaki kolesterol miktarını azaltmak için çalışır.

Sitagliptin ve simvastatin sadece doktorunuzun reçetesiyle elde edilebilir. Juvisync ™ ürünü artık 26 Eylül 2013 tarihinden itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nde pazarlanmayacak, ancak başka ülkelerde de bulunabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Sitagliptin ve simvastatin için aşağıdakiler düşünülmelidir

Sitagliptin ve simvastatin veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın sitagliptin ve simvastatin kombinasyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Sitagliptin ve simvastatin’i kullanmadan önce

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda sitagliptin ve simvastatin kombinasyonunun kullanımını sınırlayan geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşa bağlı böbrek veya kas problemleri daha ihtimallidir; bu durum, sitagliptin ve simvastatin kombinasyonu alan hastalar için dikkatli olunmasını ve doz ayarlamasını gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Sitagliptin ve simvastatin kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Sitagliptin ve simvastatin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Sitagliptin ve simvastatin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Sitagliptin ve simvastatin’in aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Sitagliptin ve simvastatin’in aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanıldığında, doktorunuz doz değişikliği yapabilir veya sitagliptin ve simvastatin kullanım sıklığını değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı sitagliptin ve simvastatin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Sitagliptin ve simvastatin’i sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazlasını kullanmayın, daha sık kullanmayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın.

Sitagliptin ve simvastatin bir İlaç Rehberiyle birlikte verilmelidir. Bu bilgiyi okumanız ve anlamanız çok önemlidir. Anlamadığınız her şeyi doktorunuza sorduğunuzdan emin olun.

Doktorunuz diyet, egzersiz, kan şekerinizi test etme ve hasta olduğunuz zaman doz ayarlamanız hakkında talimatlar verecektir. Dikkatlice doktorunuzun talimatlarına uyun.

Tableti tamamen yutun. Kırmayın, ezmeyin veya çiğneyin.

Sitagliptin ve simvastatin ile diltiazem (Cardizem®), dronedarone (Multaq®) veya verapamil (Calan®, Isoptin®, Verelan®) kullanıyorsanız, Juvisync ™ dozunuz 100 mg’dan fazla olmamalıdır Sitagliptin ve günde 10 mg simvastatin içerebilir. Amiodaron (Cordarone®), amlodipin (Norvasc®), lomitapid (Juxtapid ™) veya ranolazine (Ranexa®) ile günde 100 mg’dan fazla sitagliptin ve 20 mg simvastatin kullanmayın. Daha yüksek dozlarda Juvisync ™ ile birlikte kullanıldığında, bu ilaçlar kas yaralanma riskinizi artırabilir ve böbrek sorunlarına neden olabilir.

Sitagliptin ve simvastatin kullanırken greyfurt suyu içmekten kaçının. Greyfurt suyu, kas yaralanma riskinizi artırabilir ve böbrek sorunlarına neden olabilir.

Sitagliptin ve simvastatin ile büyük miktarlarda alkol tüketmeyin. Bu, karaciğer üzerinde istenmeyen etkilere neden olabilir.

Sitagliptin ve simvastatin dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece sitagliptin ve simvastatin’in ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Sitagliptin ve simvastatin’in Doğru Kullanımı

Sitagliptin ve simvastatin bir doz özledim, en kısa sürede götürün. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine izin verir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Hamileyken sitagliptin ve simvastatin’i kullanmak doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Boceprevir (Victrelis®), kobisistat içeren ürünler (Stribild®), siklosporin (Gengraf®, Neoral®, Sandimmune®), danazol (Danocrine®), ve aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini de alıyorsanız, sitagliptin ve simvastatin kullanmayın: Gemfibrozil (Lopid®), nefazodon (Serzone®), telaprevir (Incivek®), bazı antibiyotikler (klaritromisin, eritromisin, itrakonazol, ketokonazol, posakonazol, telithromisin, vorikonazol, Nizoral® gibi) veya HIV / AIDS’i tedavi etmek için kullanılan ilaçlar (örneğin Indinavir, nelfinavir, ritonavir, sakinavir, tipranavir, Crixivan®, Kaletra®, Lexiva®, Norvir®, Prezista®, Reyataz® gibi). Bu ilaçları sitagliptin ve simvastatin kombinasyonu ile birlikte kullanmak kas yaralanma riskinizi artırabilir ve böbrek sorunlarına neden olabilir.

Sitagliptin ve simvastatin kullanırken alınacak önlemler

Sitagliptin ve simvastatin ile birlikte büyük miktarda niasini (günde 1 gramdan veya 1000 miligramdan büyük veya eşit) alan Çinli hastalar, kas hasarında artmış bir riski gösterebilirler. Çinli iseniz veya Çin kökenli iseniz ve büyük miktarlarda niasin (Niacor®, Niaspan®) alıyorsanız doktorunuzla konuşun. Sitagliptin ve simvastatin için farklı bir doza ihtiyacınız olabilir.

Açıklanamayan kas ağrısı, hassasiyet veya güçsüzlüğünüz varsa, özellikle de alışılmadık bir yorgunluk veya ateşiniz varsa doktorunuzu hemen arayın. Bunlar miyopati veya immün aracılı nekrotizan miyopati (IMNM) gibi ciddi kas problemleri semptomları olabilir. Yüksek dozda simvastatin (örneğin 80 miligram) kullanıldığında miyopati daha sık görülürken, bazı insanlar daha düşük dozlarla miyopati alırlar.

Koyu renkli idrar, ishal, ateş, kas krampları veya spazmları, kas ağrısı veya sertlik veya alışılmadık yorgunluk veya zayıflık varsa hemen doktorunuzu arayın. Bunlar böbrek sorunlarına neden olabilen rabdomiyoliz adı verilen ciddi bir kas sorununun belirtileri olabilir.

Koyu renkli idrara, genel bir yorgunluk veya halsizlik hissi, baş ağrısı, açık renk renkli dışkılar, iştah kaybı, mide ağrısı, sağ üst mide ağrısı, kusma, kilo verme veya sarı gözleriniz varsa doktorunuzu hemen arayın. Cilt. Bunlar karaciğer hasarının semptomları olabilir.

Karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, ateş veya başın çarpıklığına sahipseniz hemen doktorunuza bildirin. Bunlar pankreatit semptomları (şişme ve pankreasta iltihaplanma) olabilir.

Sitagliptin ve simvastatin, anafilaksi, anjioödem veya belirli deri koşulları (Stevens-Johnson sendromu) gibi ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu reaksiyonlar hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirebilir. Sitagliptin kullanırken döküntü, kaşınma, kabarma, soyma veya cildi gevşetme, ateş veya titreme, solunum rahatsızlığı veya yutma veya ellerinizi, yüzünüzü, ağızınızı veya boğazınızı şiştiğinizde derhal doktorunuzu arayın. Ve simvastatin.

Sitagliptin ve simvastatin hipoglisemiye (düşük kan şekeri) neden olabilir. Düşük bir kan şekeri, bir yemeği veya atıştırmayı ertelerseniz, normalden daha fazla egzerseniz, alkol içersiniz, mide bulantısı veya kusma yüzünden yemek yiyemezsiniz, bazı ilaçları alabilir veya başka bir diyabet ilacı türü ile sitagliptin kullanırsanız da oluşabilir (örneğin insülin, Glimepirid, metformin veya pioglitazon). Düşük kan şekeri belirtileri, sizi geçirmeden önce (bilinç kaybı) tedavi edilmelidir. İnsanlar kan şekeri düşüklüğü ile farklı belirtiler hissederler. Genellikle hangi semptomları olduğunu öğrenmeniz önemlidir, böylece hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

Sitagliptin ve simvastatin Yan Etkiler

Simvastatin / sitagliptin

Düşük kan şekeri belirtileri arasında kaygı, bulanıklık, görme bulanıklığı, soğuk terler, karışıklık, soğuk, solgun cilt, düşünce zorluğu, aşırı açlık, hızlı bir kalp atışı, devam eden baş ağrısı, mide bulantısı, sinirlilik, kabus gibi anksiyete, davranış değişikliği sayılabilir. , Huzursuz uyku, titreklik, konuşma bozukluğu veya alışılmadık yorgunluk veya zayıflık.

Düşük kan şekeri semptomları ortaya çıkarsa, kan şekeri seviyenizi kontrol edin. Düşük kan şekeri seviyeniz varsa, glikoz tabletleri veya jöle, mısır şurubu, bal veya şeker küpleri yiyin veya meyve suyunu, diyet içermeyen alkolsüz içecekleri veya suda eritilmiş şekeri içebilirsiniz. Glükagon, nöbetler (konvulsiyonlar) veya bilinç kaybı gibi şiddetli semptomların ortaya çıktığı acil durumlarda kullanılan bir ilaçtır. Bir şırınga ve iğne ile birlikte bir glukagon kiti hazırlayın ve nasıl kullanılacağını bilin. Ailenizin üyeleri ayrıca glukagonun nasıl kullanılacağını bilmelidir.

Şeker hastalığınızdan kaynaklanan bir sorun için acil yardıma ihtiyaç duyduğunuz bir zaman olabilir. Bu aciller için hazırlıklı olmanız gerekir. Tıbbi kimlik (ID) bilezik veya boyun zinciri giymek iyi bir fikirdir. Ayrıca, diyabetiniz olduğunu söyleyen cüzdanınızda veya cüzdanınızda, tüm ilaçlarınızın bir listesi bulunan bir kimlik belgesi bulundurun.

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekimi tarafından sitagliptin ve simvastatin kullanıldığından emin olun. Büyük cerrahi, büyük bir yaralanma veya ciddi ciddi sağlık sorunları yaşarsanız sitagliptin ve simvastatin kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Availability Durdurulan Durdurulan

Gebelik Kategorisi X Gebelikte kullanılmaz

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Yüksek Kolesterol Atorvastatin, Simvastatin, Crestor, Lipitor, Zocor, Zetia

Diyabet, Tip 2 metformin, insülin aspart, glipizid, Januvia, glimepirid, Victoza

Yüksek Kolesterol, Aile Homozigot atorvastatin, Simvastatin, Crestor, Lipitor, Zocor, Vytorin

Yüksek Kolesterol, Ailesel Heterozigot Atorvastatin, Simvastatin, Crestor, Lipitor, Pravastatin, Zocor

 Benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için simvastatin / sitagliptin destek grubuna katılın.