Şistozomiyaz

Şistozomiyaz nedir?

Şistozomi hastalığına nasıl ulaşabilirim?

Bilharzia olarak da bilinen şistozomiyaz, parazit solucanlardan kaynaklanan bir hastalıktır. Schistosoma mansoni, S. haematobium ve S. japonicum ile enfeksiyon, insanlarda hastalık yaratır. Amerika Birleşik Devletleri’nde şistozomiyaz bulunmasa da, dünya çapında 200 milyondan fazla insan bulaşmaktadır.

Bilharzia (bill-HAR-zi-a) olarak da bilinen şistozomiyaz, parazit solucanlardan kaynaklanan bir hastalıktır. Schistosoma mansoni, S. haematobium ve S. japonicum ile enfeksiyon, insanlarda hastalık yaratır. Amerika Birleşik Devletleri’nde şistozomiyaz bulunmasa da, dünya çapında 200 milyondan fazla insan bulaşmaktadır.

Şistozomiyazm belirtileri nelerdir?

Enfeksiyon, cildiniz şistozomları taşıyan salyangoz türlerinin yaşadığı bulaşmış tatlı su ile temas ettiğinde ortaya çıkar. Tatlı su, enfekte insanlar suda idrar yaparken veya dışkıdayken Schistosoma yumurtaları ile kontamine olur. Yumurtalar yumurtadan çıkar ve eğer suda belirli tür salyangozlar varsa, parazitler büyür ve salyangoz içinde gelişir. Parazit salyangozdan ayrılır ve yaklaşık 48 saat boyunca hayatta kalabileceği suya girer. Schistosoma parazitler, kirlenmiş suda dolaşırken, yüzerken, banyo yaparken veya yıkarken olan kişilerin derisine nüfuz edebilir. Birkaç hafta içinde, solucanlar vücudun kan damarlarının içinde büyür ve yumurta üretirler. Bu yumurtaların bir kısmı mesaneye ya da bağırsağa gider ve idrar ya da taburelere geçirilir.

Şistozomiyaz olduğumu düşünüyorsam ne yapmam gerekir?

Enfekte olduktan sonraki birkaç gün içinde, döküntü veya kaşıntılı bir cilt gelişebilir. Ateş, titreme, öksürük ve kas ağrıları enfeksiyon 1-2 ay içinde başlayabilir. Çoğu insanın enfeksiyon erken evresinde hiçbir belirtisi yoktur. Yumurta karaciğere ulaşır veya bağırsak veya mesaneye geçerek iltihaplanma veya yara izi yaratır. Tekrar tekrar infekte olan çocuklar anemi, yetersiz beslenme ve öğrenme güçlükleri geliştirebilir. Enfeksiyon yıllar sonra, parazit de karaciğer, bağırsak, akciğer ve mesane zarar verebilir. Nadiren, yumurta beyinde veya omurilikte bulunur ve nöbetler, felç veya omurilik iltihaplarına neden olabilir. Şistozomiyazm semptomları, solucanlar tarafından üretilen yumurtalara vücudun tepkisi neden olur, solucanlar kendileri tarafından değil.

Sağlık uzmanınıza danışın. Şistozomiyazis bulan ve tatlı su ile temasta bulunduğu ülkelere seyahat ettiyseniz, nerede ve ne kadar sürede seyahat ettiğiniz hakkında ayrıntılı bilgi verin. Kirli suya maruz kalmış olabileceğinizi açıklayın.

Şistozomi nasıl teşhis edilir?

Sağlık uzmanınız, parazitinizin olup olmadığını görmek için sizden dışkı veya idrar örnekleri vermenizi isteyebilir. Bir kan testi geliştirildi ve şu adresten temin edilebilir. Doğru sonuçlar almak için, kan örneği alınmadan önce kirli suya son maruz kaldıktan sonra altı ila sekiz hafta beklemeniz gerekir.

Şistozomiyaz tedavisinde güvenli ve etkili ilaçlar mevcuttur. Size 1-2 gün sürecek haplar verilecek.

Şistozomiyaz tedavisi nedir?

Şistozomiyazisin meydana geldiği ve cildiniz kanallardan, nehirlerden, derelerden veya göllerden alınan tatlı su ile temas ettiği bölgelerde yaşıyor veya seyahat ediyorsanız, şizofreni hastalığınıza yakalanma riski taşıyorsunuz demektir.

İçeriğin izniyle: Schistosomiasis Fact Sheet.

Hastalığı destekleyen araştırmacılar, hastalığın önlenmesi ve tedavisine yönelik yeni yollar bulmak için çeşitli birçok şistozomi olgusunu inceliyorlar. Araştırmacılar, şistozomiyazise neden olan parazitik solucan olan şistozomun benzersiz yaşam döngüsü nedeniyle, hastalıkları ve zayıflatıcı etkilerini çeşitli aşamalarda inceleyebilirler: suyun bulaştığı yumurta evresi, ara salyangoz konakçığında veya insanlarda gerçekleşen parazit yetişkin fazında. Yakın zamanda dizilenlenmiş şistozom parazit türlerinin genomları ile araştırmacılar, şizofreni hastalığına yönelik değerli aşılar ve terapötikler geliştirmede ilerleyebilirler.

Halk sağlığı uzmanları, şistozomların şu anda kullanılan prazikuantel ilaçlara direnç göstermekten endişe duyuyorlar. Eğer bu olursa, alternatif olarak bir alternatif ilaç gerekecektir. Bu ihtiyacı karşılamak için, destekleyen araştırmacılar, şistozom solucanının hayatta kalması için gereksinim duyduğu belirli biyokimyasal yolaklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için temel araştırmalar yürütüyorlar. Bir ilaç bu yolları hedefleyebilir ve onları engelleyebilirse, bu parazitin ortadan kaldırılması için yeni ve etkili bir yol olacaktır.

Güvenli ve etkili bir aşı, şistozomiyazis iletiminin kontrol altına alınmasının önemli bir parçasıdır. Araştırmacılar şu anda tanımlanmış aşı adaylarının etkililiğini geliştirme üzerinde çalışıyorlar ve ayrıca bu aşıların hayvan modellerinde bağışıklık tepkisi ortaya çıkaran mekanizmaları daha iyi anlamak için çalışmalar yürütüyorlar.

Son zamanlarda, iki şistozomiazaya neden olan parazitin genomları sıralanmıştır: Schistosoma mansoni ve Schistosoma japonicum. Bu genomların analizinden elde edilen bilgiler, araştırmacıların hastalığın tedavisinde yeni yollar bulmasına yardımcı olabilir. Örneğin, araştırmacılar solucanın genetik diziliminde kodlanan metabolik reaksiyonları ortaya çıkarmaya başlamışlardır. Bir sonraki adım olarak, tanımlanan metabolik süreçleri devre dışı bırakan ve böylece şistozomun gelişmesini engelleyen bir ilaç tasarlamak mümkün olabilir.

Birleşik Devletler’deki şistozomiaz araştırmasının büyük kısmı, Şistozomiyaz Kaynak Merkezi tarafından yapılmaktadır. Bu eşsiz depo hakkında daha fazla bilgi için, lütfen Benzersiz Edebiyat Kaynağı Araştırmacıların Parazit Solucan Hastalığına Karşı Mücadelesine Yardım Edin.

2012 yılı boyunca, endemik bölgelerdeki şistozomiyazis de dahil ihmal edilen tropik hastalıkların (NTD) araştırmasını desteklemek için sekiz Tropik Tıp Araştırmaları Merkezini (TMRC) finanse etti. Merkezler, NTD’lerin nedenleri, teşhisleri, önlenmesi ve tedavileri ile ilgili araştırmaları kolaylaştırmak ve ülke içi araştırma kapasitesi oluşturmak ve sürdürmek için tasarlanmıştır. TMRC programı ayrıca klinik ve saha alanının geliştirilmesini de desteklemektedir. Bu araştırma programının önemli bir sonucu, TMRC’lerin gelecekteki klinik araştırmaları yürütmesine ve yeni tedavi, kontrol ve önleme stratejileri uygulayabilme kapasitesini arttırmaktır.

Ben risk altında mıyım?

Dünyanın hangi bölgelerinde şistozomi oluşur?

Şistozomiyazı nasıl önleyebilirim?

Araştırma