Sirolimus (oral yol) önlemleri

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun sizin veya çocuğunuzun düzenli ziyaretlerindeki ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamileliğinizi engellemek için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın ve sirolimus almayı bıraktıktan sonra en az 12 hafta boyunca kullanmaya devam edin. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Doktorunuz size söylemediği sürece, bu ilacı tedavi ederken klaritromisin, eritromisin, itrakonazol, ketokonazol, rifabutin, rifampin, telitromisin veya vorikonazol kullanmayınız.

Bu ilacı kullanmak, cilt kanseri veya lenf sistemi kanseri (lenfoma) riskinizi artırabilir. Bu riskle ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç, enfeksiyon gelişme riskinizi artırabilir. Bu ilacı kullanırken hasta olan kişilerin yanında bulunmaktan kaçının. Ellerinizi sık sık yıkayın. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce herhangi bir enfeksiyona yakalanırsanız doktorunuza bildirin. Şimdiye dek hiç bir hastalığa yakalanmadığınız veya geri gelmeye devam eden bir enfeksiyonunuz varsa doktorunuza bildirin.

Sirolimus anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Çocuğunuzda ya da çocuğunuz yüzünde, göz kapaklarında, dudaklarda, dilde, boğazda, ellerde, bacaklarda, ayaklarda ya da cinsel organlarda, kırmızı, şişmiş deride, kaşıntılı, büyük, kovan gibi şişlik varsa derhal doktorunuzu arayın. Bu ilacı kullanırken solunum sıkıntısı, yutma sorunu veya göğüs sıkışması.

Bu ilaç aynı zamanda kanama riskinizi artırabilir ve yara iyileşmesinde gecikmeye neden olabilir. Kaba sporlardan veya çürük, kesik veya yaralanabilecek diğer durumlardan uzak durun. Dişlerinizi hafifçe fırçalayın ve diş ipi verin. Tıraş makinesi ve tırnak makası gibi keskin nesneleri kullanırken dikkatli olun. Çocuğunuz olağandışı bir kanama veya morarma, siyah, katran dışkısı, idrar veya dışkıda kan görürseniz veya cildinizde kırmızı lekeler tespit ederseniz derhal doktorunuza danışın.

Bu ilaç kandaki kolestrolünüzü ve yağlarınızı artırabilir. Bu durum ortaya çıkarsa, doktorunuz size veya çocuğunuza kandaki kolesterol ve yağ miktarını düşürebilecek bazı ilaçlar verebilir.

Bu ilaç, BK virüsü ile ilişkili nefropati (BKVAN) adı verilen nadir ve ciddi bir virüs enfeksiyonu geliştirme riskinizi artırabilir. BK virüsü, böbreklerinizin çalışma şeklini etkileyebilir ve böbrek nakli yapılmamasına neden olabilir. Sizin veya çocuğunuzun bu semptomlardan birden fazlasını kullanması durumunda hemen doktorunuza danışın: kanlı idrar, azalmış bir sıklık veya idrar miktarı, artan susuzluk, iştahsızlık, bel ve yan ağrılar, mide bulantısı, yüzün şişmesi , Parmak veya bacaklar, solunum rahatsızlığı, alışılmadık yorgunluk veya zayıflık, kusma veya kilo alma.

Bu ilaç, ilerleyici multifokal lökoensefalopati (PML) adı verilen ciddi ve ender bir beyin enfeksiyonu geliştirme riskinizi artırabilir. Siz veya çocuğunuz bu belirtilerin birden fazlasını yaşıyorsa: görüş değişiklikleri, koordinasyon kaybı, beceriksizlik, karışıklık, hafıza kaybı, başkalarının ne söylediğini konuşma veya anlama güçlüğü ve bacaklarda güçsüzlük varsa, derhal doktorunuza danışın.

Bu ilaç cildinizi güneş ışığına karşı daha hassas hale getirebilir ve cilt kanseri olma riskinizi artırabilir. Açık havada güneş kremi kullanın ve güneş lambaları ve güneş yanığı yataklarından kaçının.

Sirolimus ile tedavi altına alınırken ve tedavinizi bıraktıktan sonra, almamanız gereken aşılar hakkında (aşılar) doktorunuza danışmak önemlidir. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir bağışıklama (aşı) almayın. Sirolimus vücudunuzun direncini düşürebilir ve aşı önlemeye yönelik enfeksiyona yakalanma ihtimaliniz var demektir. Buna ek olarak, canlı virüs aşıları alan evinizde yaşayan diğer kişilerin yanında olmamanız gerekir çünkü size virüsü geçirebilecek bir şans vardır. Canlı aşılara örnek olarak kızamık, kabakulak, grip (nazal grip aşısı), poliovirüs (oral form), rotavirüs ve kızamıkçık örnekleri verilebilir. Onların yanına yaklaşmayın ve onlarla aynı odada uzun süre kalmayın. Bununla ilgili sorularınız varsa doktorunuzla konuşun.

Yeni bir köstebek, mevcut bir köstebe ait boyut, şekil veya renk değişikliği veya sıvı veya kanayan sızıntı yapan bir köstebek fark ederseniz derhal doktorunuza danışın.

Sen sirolimus kullanırken, iyi diş hijyenini korumak ve diş temizliği için düzenli olarak diş hekimi görmek önemlidir.

Çiğ istiridye veya diğer kabuklu deniz hayvanları ciddi hastalıklara ve muhtemelen ölüme neden olabilecek bakteri içerebilir. Bu gıdalar belirli tıbbi koşullardaki hastalar tarafından yenilirse, bunun bir problem olması daha muhtemeldir. İstirideleri “temiz” sudan veya iyi lokantalardan bile yemek istiridyelerin bakteri içermediğini garanti etmez. Çiğ deniz kabuklu deniz hayvanlarını yemek en sağlıklı insanlar için bir problem değildir; ancak kanser, bağışıklık sistemi bozuklukları, organ transplantasyonu, uzun süreli kortikosteroid kullanımı (astım, artrit veya organ transplantasyonu için olduğu gibi) aşağıdaki durumlarda daha fazla risk altında olabilir: Karaciğer hastalığı (viral hepatit dahil), aşırı alkol alımı (günde 2 ila 3 içecek veya daha fazla), diyabet, mide sorunları (mide cerrahisi ve düşük mide asidi de dahil olmak üzere) ve hemokromatoz (bir demir bozukluğu). Sirolimus kullanırken çiğ istiridye veya diğer kabuklu deniz hayvanlarını tüketmeyin. İstiridye ve kabukluların tamamen pişirildiğinden emin olun.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (örneğin St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.