Sinemet cr 100/25

Sinemet CR 100/25 İçin Kullanım Alanları

Terapötik Sınıf: Antiparkinson

Farmakolojik Sınıf: Decarboksilaz İnhibitörü

Ensefalitten kaynaklanan parkinsonizmi veya karbon monoksit veya manganez zehirlenmesinden kaynaklanan parkinsonizm tedavisinde uzun süreli salınımlı karbidopa ve levodopa (Rytary®) kullanılır.

Dopamin beyinde doğal olarak ortaya çıkan, yürüme ve konuşma gibi hareketlerin ve aktivitelerin kontrol edilmesine yardımcı olan bir maddedir. Parkinson hastalığı olan hastalarda beynin bazı bölümlerinde dopamin yeterli değildir. Levodopa beynin içine girer ve insanın daha iyi çalışmasına izin veren eksik dopamin yerine yardımcı olur. Beyindeki dopamin miktarını arttırarak, levodopa semptomları kontrol etmeye yardımcı olur ve pansuman, yürüyüş ve kaplar gibi günlük aktiviteleri gerçekleştirmenize yardımcı olur.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Sinemet CR’yi Kullanmadan Önce 100/25

Pediatrik popülasyonda yaşın levodopa ve karbidopa kombinasyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlı insanlarda Rytary®’in kullanışlılığını sınırlayan geriatrik özel problemleri göstermedi.

Geriatrik popülasyonda yaşın Lodosyn®’in etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamış olsa da geriatrik özel problemlerin Lodosyn®’in yaşlı insanlarda kullanışlılığını sınırlamaları beklenmemektedir. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda yaşa bağlı böbrek, karaciğer veya kalp sorunları olması muhtemel; bu da Lodosyn® alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmasını gerektirebilir.

Geriatrik hastalarda yaşın karbidopa ve levodopa kombinasyonunun etkileri ile ilişkisi hakkında hiçbir bilgi mevcut değildir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölümde, karbidopa ve levodopa içeren bir dizi ürünün doğru kullanımı hakkında bilgi verilmektedir. Sinemet CR 100/25’e özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı tam olarak belirtilen şekilde ve alacağınız her seferde yapın. Doktorunuz tarafından sipariş edilmedikçe ilacınızı almayı bırakmamanız önemlidir. İlk önce doktorunuzla konuşmadan Parkinson hastalığınız için diğer ilaçları almaya başlamamanız da önemlidir.

Dozaj aralığının sonuna doğru bir “yıpranma” etkisi yaşayabilirsiniz. Bununla ilgili olarak her gün hayatınızı etkileyen sorunlarınız varsa doktorunuza bildirmelisiniz. Doktorunuz dozunuzu ayarlamak isteyebilir.

Protein karbidopa ve levodopa karşı vücudun tepkisine müdahale edebileceğinden yüksek proteinli diyetlerden kaçınılmalıdır. Normal miktarda protein alımı, gün içinde eşit olarak aralıklarla yerleştirilmeli veya doktorunuz tarafından yönlendirildiği gibi yapılmalıdır.

Eğer multivitamin tabletleri alıyorsanız veya almayı planlıyorsanız, bunu önce doktorunuzla konuşun. Demir tuzları (vitaminlerde) bu ilacın düzgün şekilde çalışmasını engelleyebilir.

Sinemet® tablet veya Parcopa® parçalama tableti, içerdikleri maddeleri aldığınız andan 30 dakika sonra serbest bırakmaya başlar.

Karbidopa ve levodopanın doğru kullanımı

Uzun süreli salınım kapsülü veya sürekli salınım tabletini tamamen yutun. Ezmeyin, kırmayın ya da çiğneyin.

Uzun süreli salınan kapsülleri yutarken sorun yaşıyorsanız: kapsüller açılabilir ve içerikler elma kaynağının 1 ila 2 çorba kaşığı miktarda serpilebilir. Bu karışım çiğneme olmaksızın derhal yutulmalıdır.

Dağılan tableti kullanıyorsanız, tableti tutmadan önce ellerinizin kuru olduğundan emin olun. Almaya hazır olana kadar tablet şişeden çıkarılmamalıdır. Tableti dilinizin üst kısmına yerleştirin, burada çabucak erir.

Sadece doktorunuzun reçete ettiği bu ilacın markasını kullanın. Farklı markalar aynı şekilde çalışmayabilir.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Sinemet CR 100/25 Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Dozunuzdaki değişikliklere izin vermek ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir.

Son 2 hafta içinde bir monoamin oksidaz (MAO) inhibitörü (örn., Fenelzin, tranylsispromin, Nardil®, Parnate®) kullandıysanız, bu ilacı almayınız.

Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. Doktorunuz, tamamen durmadan önce aldığınız miktarı yavaş yavaş azaltmanızı isteyebilir.

Konvülsiyonlar (nöbetler), nefes darlığı, hızlı bir kalp atışı, yüksek ateş, yüksek veya düşük tansiyon, artmış terleme, mesane kontrolünün kaybı, ciddi kas sertliği, alışılmadık derecede soluk olan cilde sahipseniz hemen doktorunuza danışın veya yorgunluk. Bunlar nöroleptik malign sendrom (NMS) adı verilen ciddi bir belirtinin belirtileri olabilir.

Sinemet CR 100/25 Yan Etkiler

Karbidopa / levodopa

Bu ilaç baş dönmesi, uyuşukluk, hareketlerin kontrolünde sorun ya da konsantre olmayı ya da görmeyi zorlaştırır. Araç kullanmadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğinizi, makinelerinizi kullandığınızı veya uyanık olmanızı, iyi koordine edilmenizi veya iyi düşünebildiğiniz ya da görmenizi gerektiren başka işler yaptığınızdan emin olun.

Doktorunuzun melanom adı verilen cilt kanseri belirtileri için cildinizi düzenli olarak kontrol etmesi önemlidir. Cildinizde olağandışı kırmızı, kahverengi veya siyah lekeler fark ederseniz, derhal doktorunuzla konuşun.

Bu ilacı alırken alışılmadık veya garip düşünceler ve davranışlar geliştirirseniz, bunu doktorunuzla görüşün. Diğer değişiklikler, karışıklık, depresyonun kötüleşmesi, görsel varsanılar (orada bulunmayan şeyleri görme), intihar düşünceleri ve olağandışı heyecan, sinirlilik veya sinirlilik olabilir.

Bu ilacı aldıktan sonra tükürük, idrar veya ter kısmında koyu renkler (kırmızı, kahverengi veya siyah) oluşabilir. Renk, bazı giysilerin renksizleşmesine neden olabilir. Bu normaldir ve endişelenilecek bir şey değildir.

Özellikle ilacınızı ilk başlattığınızda mide bulantısı oluşabilir.

Bu ilacı kullanan bazı insanlar davranışlarında alışılmadık değişiklikler yaptı. Bu ilacı kullanırken kumar ile ilgili sorun yaşamaya başlarsa veya cinsel ilişkide artmaya başlarsanız derhal doktorunuzla konuşun.

Herhangi bir tıbbî test yaptırmadan önce, bu ilacı kullandığınızı tıp doktoruna bildirin. Bazı testlerin sonuçları bu ilaca göre de etkilenebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Parkinson Hastalığı Exelon, ropinirol, benztropin, Sinemet, pramipeksol, karbidopa / levodopa, amantadin, Requip

Nöroleptik Malign Sendrom Sinemet, karbidopa / levodopa, Sinemet CR, Lodosyn, Parcopa

GTP-CH Eksikliği Sinemet, karbidopa / levodopa, Sinemet CR, Lodosyn, Parcopa