Shigella enfeksiyonu tedavileri ve ilaçlar

Shigella enfeksiyonu genellikle beş ila yedi gün içinde geçer. Kaybedilen sıvıların ishale dönüşmesi, özellikle genel sağlığınız iyi, göğüs enfeksiyonu hafifse, ihtiyacınız olan tüm tedavi olabilir.

İshale neden olan loperamide (Imodium) veya atropin (Lomotil) gibi ilaçlardan kaçının, çünkü durumunuzu daha da kötüleştirebilirler.

Şigella enfeksiyonu geçirilmesi durumunda, antibiyotikler hastalığın süresini kısaltabilir. Bununla birlikte, bazı shigella bakterileri uyuşturucuya dirençli hale gelmiştir. Bu nedenle, shigella enfeksiyonu şiddetli olmadıkça, antibiyotik kullanmamaya özen gösterin.

Antibiyotikler ayrıca, bebeğin, yaşlı erişkinlerin ve HIV enfeksiyonu olan kişilerin yanı sıra hastalığın yayılma riski yüksek olan durumlarda da gerekli olabilir.

Antibiyotikler

Sıvı ve tuz değişimi

Genel sağlıklı yetişkinler için, içme suyu diyarenin dehidrasyon etkilerine karşı koymak için yeterli olabilir.

Çocuklar, eczanelerde bulunan Pedialyte gibi oral rehidrasyon çözümünden yararlanabilir. Birçok eczanede kendi markaları bulunur.

Ağır dehidrate olan çocuklar ve yetişkinler ağız yoluyla değil damar yoluyla tuzları ve sıvıları alabildiği bir hastane acil servisinde tedaviye ihtiyaç duyuyorlar. İntravenöz hidratasyon vücuda su ve gerekli besin maddelerini oral solüsyonlardan çok daha hızlı bir şekilde sağlar.