Selenyum sülfür topikal

Selenyum sülfür için kullanır

Terapötik Sınıf: Antiseborratik

Selenyum sülfür% 2.5 mukavemeti tinea versicolor (cildin mantar enfeksiyonu türü) tedavisinde vücuda da kullanılır.

Birleşik Devletlerde,% 2.5’lik kuvvet yalnızca doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Selenyum sülfür için aşağıdakiler düşünülmelidir

Selenyum sülfür veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bebe ve çocuklarda diğer yaş gruplarında selenyum sülfür kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi bulunmamakla birlikte, selenyum sülfürün çocuklarda yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalışıp çalışmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda selenyum sülfür kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran belirli bir bilgi bulunmamasına rağmen, selenyum sülfürün yaşlılarda yaşlılarda olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir.

Selenyum sülfidi kullanmadan önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı selenyum sülfidin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

% 2,5’luk selenyum sülfürü kullanıyorsanız: Selenyum sülfidi sadece yönergeler doğrultusunda kullanın. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği sürece, etikette tavsiye edilenden daha sık kullanmayın.

Selenyum sülfürün% 1’lik gücünü kullanıyorsanız: En iyi sonuç için, haftada en az 2 kez veya doktorunuzun talimatına uygun olarak selenyum sülfat kullanın.

Kafa derisi kepek ya da seboreik dermatit için selenyum sülfid kullanmak

Vücudun tinea versikoloru için selenyum sülfid kullanmak

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, kafa derinizde veya vücudunuzun tedavi edilecek alanlarında kabarmış, çiğ veya sızan bölgeler varsa selenyum sülfit kullanmayın.

Selenyum sülfürü gözlerden uzak tutun. Eğer yanlışlıkla gözlerinize biraz girseydiniz, su ile iyice yıkayın.

Selenyum sülfür dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler selenyum sülfürün ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Selenyum sülfür dozu özlüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Selenyum sülfürü düzenli olarak kullandıktan sonra durumunuz düzelmezse veya daha da kötüleşirse doktorunuza danışın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Selenyum sülfürün doğru kullanımı

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx / OTC Rx ve / veya OTC

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Selenyum sülfür Kullanılırken Önlemler

Tinea Versicolor clotrimazole topikal, ketokonazol topikal, terbinafin topikal, mikonazol topikal, itrakonazol, ciclopirox topikal, Sporanox, Canesten, ekonazol topikal, Loprox, Spectazole, Mycelex

Seboreik Dermatit prednizonu, deksametazon, hidrokortizon topikal, ketokonazol topikal, dekadron, Proktozon HC, Deltasone, Proktozol-HC, topikal silikopiroks, Synalar, Westcort

Selenyum sülfür Yan Etkiler

Selenyum sülfür topikal