Savaysa

İskemik inme riskinde artışa bağlı olarak, valvisiz arteryal fibrilasyonu olan, 95 mL / dk’dan yüksek bir CrCl’ye sahip hastalarda Edoxaban kullanılmamalıdır. Oral antikoagülan tedavinin erken kesilmesi iskemik olay riskini artırabilir. Edoxaban, patolojik kanama veya terapi tamamlama dışında nedenlerden dolayı kesilirse, alternatif bir antikoagülan ile örtüşmeyi düşünün. Nörosiyal anestezi veya spinal delme sırasında edoxaban kullanımıyla muhtemelen kalıcı felce neden olan epidural ya da spinal hematomlar ortaya çıkabilir. Spinal prosedürler uygulanan hastalarda edoxaban kullanımının riskini göz önünde bulundurun.

Savaysa için kullanır

Terapötik Sınıf: Antikoagülan

Farmakolojik Sınıf: Faktör Xa İnhibitörü

Edoxaban, bacaklardaki kan damarlarında zararlı kan pıhtılarının oluştuğu derin venöz trombozu tedavi etmek için de kullanılır. Bu kan pıhtıları akciğerlere gidebilir ve akciğerlerin kan damarlarına bulaşarak pulmoner emboli olarak adlandırılan bir duruma neden olabilir. Bu ilaç, 5-10 gün boyunca enjekte edilebilir bir kan inceltici ile tedavi edilen hastalarda kullanılır.

Edoxaban, bir antikoagülan faktör Xa inhibitörüdür. Kan pıhtılaşma kabiliyetini azaltarak çalışır ve kan damarlarında zararlı pıhtı oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Savaysa’yı Kullanmadan Önce

Pediyatrik popülasyondaki yaşın edoxabanın etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda edoksabanın yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bu ilacın miktarı düşük olduğunda, vaktinden önce doktorunuza veya eczacınıza başvurun. Bu ilacın tükenmesine izin vermeyin.

Bu ilaç bir İlaç Rehberiyle birlikte gelir. Bu bilgiyi okumanız ve anlamanız çok önemlidir. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sormaya özen gösterin.

Bu ilacı yiyecekli olsun olmasın alabilirsin.

Kan inceltmek için başka bir ilaç kullanıyorsanız (heparin, varfarin, Coumadin®, Jantoven® gibi) doktorunuz size edoxaban’a nasıl geçiş yapmanız gerektiği konusunda çok özel talimatlar verecektir. Talimatlara dikkatle uyun ve herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Savaysa’nın Doğru Kullanımı

Doktorunuzun, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermek için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Size davranan herhangi bir doktorun bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun. Diş muayenehanelerini de içeren ameliyat olmadan önce bu ilacı birkaç günlüğünde kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Doktorunuza sormadan aniden bu ilacı kullanmayı bırakmayın. Bu ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra inme riskiniz daha yüksek olabilir.

Alışılmadık bir kanama veya morarma, siyah, katran dışkıları, idrar veya dışkıda kan, baş ağrısı, baş dönmesi veya zayıflık, ağrı, şişlik veya derindeki rahatsızlıktan derinize doktorunuza danışın, derinizde kırmızı lekeler tespit edin , Olağandışı burun kanamaları veya normalden daha ağır olan olağandışı vajinal kanamalar. Bunlar, kanama problemleri belirtileri olabilir.

Bu ilaç, omurga veya epidural bölgede kan pıhtılaşma riskini artırabilir ve bu da uzun süreli veya kalıcı felce neden olabilir. Bu, epidural kateterinizin sırtınıza yerleştirilmesi, NSAID veya kan pıhtılaşma ilaçları, tekrarlanan epidural ponksiyon öyküsü veya omurganızda sorunlar olması veya omurganızda ameliyat olması durumunda ortaya çıkma ihtimalinin daha yüksektir. Sırt ağrısı, mesane veya bağırsak kontrolsüzlüğü, karıncalanma, uyuşma veya kas güçsüzlüğünüz varsa, özellikle bacaklarınızda ve ayaklarınızın altında derhal doktorunuza bildirin.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Savaysa Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Savaysa Yan Etkileri

Savaysa (edoxaban)

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Atriyal Fibrilasyon Xarelto, digoksin, diltiazem, propranolol, Cardizem, sotalol

Derin damar trombozu Xarelto, Eliquis, Pradaxa, Lovenox, enoksaparin, heparin

Atriyal Fibrilasyonda Aspirin, Varfarin, Xarelto, Eliquis, Coumadin, Pradaxa’da Tromboembolinin Önlenmesi

Pulmoner Embolizm Xarelto, Eliquis, Pradaxa, heparin, apixaban, rivaroxaban

 Ya da benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için Savaysa destek grubuna katılın.