Sarkoidoz hastalığı

Sarkoidoz, vücudunuzun farklı bölümlerinde (çoğunlukla akciğerler, lenf bezleri, gözler ve cilt) oluşan enflamatuar hücrelerin (granülomalar) küçük koleksiyonlarının büyümesidir.

Doktorlar, sarkoidozun, vücudun bağışıklık sisteminin bilinmeyen bir maddeye tepki verdiğine, büyük olasılıkla havadan solunan şeylere inanır.

Belirtiler

Sarkoidoz için tedavi yoktur, ancak çoğu insan az veya sadece mütevazı tedaviyle çok iyi sonuç verir. Vakaların yarısında sarkoidoz tek başına kaybolur. Bununla birlikte, birkaç vakada sarkoidoz yıllarca sürebilir ve organ hasarına neden olabilir.

Yorgunluk; Ateş; Şişmiş lenf düğümleri; Kilo kaybı

Sarkoidozun belirtileri ve semptomları hangi organların etkilendiğine bağlı olarak değişir. Sarkoidoz bazen aşamalı olarak gelişir ve yıllarca sürecek semptomlar üretir. Bazen semptomlar aniden belirir ve daha sonra hemen yok olur. Sarkoidozlu birçok insan belirtiye sahip değildir, bu nedenle hastalık yalnızca başka bir nedenden dolayı akciğer grafisi çektiğinizde keşfedilebilir.

Sarkoidoz belirtileri ve semptomları varsa doktorunuza danışın.

Birçok kişi için sarkoidoz bu semptomlarla başlar

Sürekli kuru öksürük; Nefes darlığı; Hışıltı; Göğüs ağrısı

Sarkoidozlu birçok hasta akciğer sorunlarıyla karşılaşır;

Kırmızı veya kırmızımsı-mor renkli darbe döküntüsü, genellikle parmaklar veya ayak bileklerinde bulunur ve sıcak ve hassasiyet gösterebilir; Burun, yanaklar ve kulaklardaki yaraları (lezyonları) düzeltmek; Renk daha koyu veya daha açık olan cilt alanları; Derideki büyüme (nodüller), özellikle yara izi veya dövme çevresinde

Sebepler

Sarkoidoz olan bazı insanlar cilt problemleri yaşar;

Sarkoidoz, herhangi bir belirti yaratmadan gözleri etkileyebilir, bu nedenle gözlerinizi kontrol etmeniz önemlidir. Göz belirtileri ortaya çıktığında bunlar şunları içerebilir:

Doktorlar sarkoidozun kesin sebebini bilmiyorlar. Bazı insanlar, bakteriler, virüsler, tozlar veya kimyasal maddeler tarafından tetiklenebilecek olan hastalığın gelişimi için genetik yatkınlığa sahip gibi görünürler.

Bu, bağışıklık sisteminizin aşırı tepkisini tetikler ve bağışık hücreler, granülomlar adı verilen bir inflamasyon modelinde toplanmaya başlar. Granulomlar bir organda biriktikçe, o organın işlevi de etkilenebilir.

Herkes sarkoidoz geliştirebilirken, riskinizi artırabilecek faktörler arasında

Risk faktörleri

Çoğu insan için, sarkoidoz kendi kendine kalıcı bir sonuçla sonuçlanmaz. Ancak bazen uzun vadeli sorunlara neden olur.

Bulanık görme; Göz ağrısı; Şiddetli kızarıklık; Işık hassasiyeti

Komplikasyonlar

Sarkoidoz tanısı zor olabilir, çünkü hastalık erken evrelerinde çok az belirti ve bulgu ortaya çıkarmaktadır. Belirtiler olduğunda, diğer bozuklukları taklit edebilirler.

Yaş ve cinsiyet. Sarkoidoz genellikle 20 ila 40 yaşları arasında görülür. Kadınların hastalığı geliştirme ihtimali biraz daha yüksektir; Yarış. Afrikalı Amerikalıların sarkoidoz insidansı beyaz Amerikalılara göre daha yüksektir. Ayrıca, sarkoidoz daha şiddetli olabilir ve afrikalı Amerikalılarda akciğer sorunlarına neden olma ve tekrarlama olasılığı daha yüksek olabilir .; Aile öyküsü. Ailenizdeki birisi sarkoidoz geçirmişse, hastalığa yakalanma olasılığınız daha yüksektir.

Doktorunuz büyük olasılıkla, sahip olduğunuz cilt lezyonlarının yakından incelenmesi de dahil olmak üzere, fizik muayene ile başlayacaktır. Ayrıca kalbinizi ve akciğerlerinizi dikkatle dinleyecek ve lenf nodlarını şişlik açısından kontrol edecektir.

Akciğerler. Tedavi edilmemiş akciğer sarkoidozu akciğerlerinizde kalıcı bir şekilde yara izi oluşturarak nefes almayı zorlaştırır .; Gözler İnflamasyon gözünüzün neredeyse bir kısmını etkileyebilir ve sonunda körlüğe neden olabilir. Nadiren, sarkoidoz da kataraktlara ve glokoma neden olabilir .; Böbrekler. Sarkoidoz, vücudunuzun kalsiyumla nasıl baş edeceğini etkileyebilir ve böbrek yetmezliğine neden olabilir .; Kalp. Kalbinizdeki granülomlar anormal kalp ritimleri ve diğer kalp problemlerine neden olabilir. Nadir durumlarda bu ölümle sonuçlanabilir .; Gergin sistem. Sarkoidozlu az sayıdaki insan, beyinde ve omurilikte granülom oluştuğunda merkezi sinir sistemi ile ilgili sorunlar geliştirir. Örneğin yüz sinirlerinde iltihaplanma, yüz felcine neden olabilir.

Teşhis

Teşhis testleri, diğer bozuklukları dışlayabilir ve vücut sistemlerinin sarkoidozdan nasıl etkileneceğini belirleyebilir. Doktorunuz aşağıdaki testleri tavsiye edebilir:

Doktorunuz sarkoidozdan etkilenebileceğine inanılan vücudunuzun bir bölümünden, durumla sık görülen granülomları aramak için küçük bir doku örneği (biyopsi) alınmasını isteyebilir. Cilt lezyonlarınız varsa, biyopsiler en kolay cildinizden alınabilir. Biyopsi, gerekirse akciğerlerden ve lenf düğümlerinden alınabilir.

Akciğer hasarını veya genişlemiş lenf nodlarını kontrol etmek için göğüs röntgeni; Komplikasyonlardan şüpheleniliyorsa bilgisayarlı tomografi (BT taraması); Sarkoidoz, kalp veya merkezi sinir sisteminizi etkiliyorsa, pozitron emisyon tomografisi (PET) taraması veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI); Genel sağlıklarınızı ve böbreklerinizin ve karaciğerinizin ne kadar iyi çalıştığını değerlendirmek için kan testleri; Akciğer hacmini ve akciğerlerinizin kana ne kadar oksijen gönderdiğini ölçmek için akciğer (pulmoner) fonksiyon testleri; Sarkoidozun neden olabileceği görme problemlerini kontrol etmek için göz muayenesi.

Sarkoidoz için tedavi yoktur, ancak vakaların yarısında tek başlarına gider. Durumun önemli belirti ve bulguları yoksa tedaviye bile ihtiyacınız olmayabilir, ancak düzenli göğüs röntgenleri ve gözler, cilt ve ilgili diğer organların muayeneleri ile izlenmelidir.

Kortikosteroidler. Bu güçlü anti-inflamatuvar ilaçlar genellikle sarkoidoz için birinci basamak tedavidir. Bazı durumlarda, kortikosteroidler direkt olarak etkilenen bir bölgeye uygulanabilir – bir krem ​​yoluyla bir cilt lezyonuna veya gözlere düşer .; Bağışıklık sistemini bastıran ilaçlar. Metotreksat (Trexall) ve azathioprine (Azasan, Imuran) gibi ilaçlar bağışıklık sistemini baskılayarak iltihaplanmayı azaltır .; Hidroksiklorokin. Hidroksiklorokin (Plaquenil) deri hastalığına ve kan-kalsiyum seviyelerinin yükselmesine yardımcı olabilir .; Tümör nekroz faktör-alfa (TNF-alfa) inhibitörleri. Bu ilaçlar, romatoid artritle ilişkili iltihabı tedavi etmek için sıklıkla kullanılır. Diğer tedavilere cevap vermeyen sarkoidoz tedavisinde de faydalı olabilirler.

Belirtileriniz şiddetli veya organ fonksiyonu tehdit ediliyorsa, muhtemelen ilaç tedavisi alacaksınız.

Sarkoidoz ciğerlerinize, kalbinize veya karaciğerinize ciddi hasar verdiğinde organ nakli düşünülmelidir.

Belirtilerinizi, ne zaman başladıklarını ve zamanla nasıl değişip de kötüleşebileceklerini yazın. Tüm ilaçlarınızın, vitamin ve takviyelerinin bir listesini alın .; Diğer tanı konan koşullar da dahil olmak üzere önemli tıbbi bilgilerinizi yazın; Doktorunuza sormak için sorularınızı yazın.

Tedavi

Sarkoidoz normalde akciğerleri içerdiğinden bakımı yönetmek için bir akciğer uzmanına (pulmonolog) sevk edilebilirsiniz.

Ne tür belirtiler yaşıyorsunuz? Ne zaman başladınız? Hiç çevre toksinlerine maruz kaldınız mı, belki bir imalat veya tarım işinde bulundunuz mu? Ailenizdeki herhangi birisi sarkoidoz geçirdi mi biliyor musunuz? Geçmişte hangi sağlık durumunuz var ?; Ne tür ilaçlar veya takviyeleri alıyorsunuz?

İşte size randevunuza hazırlanmanıza ve doktorunuzdan neler bekleyebileceğini bilmenize yardımcı olacak bazı bilgiler

Doktorunuzun sorabileceği sorulara cevap vermeye hazır olun

Randevu hazırlığı

Sarkoidoz genellikle iki yıl içinde kendiliğinden kaybolurken, bazı insanların hayatları sonsuza kadar hastalığa yakalanır. Başa çıkmada sorun yaşıyorsanız, bir danışmanla konuşmayı düşünün. Sarkoidoz destek grubuna katılmak da yardımcı olabilir.

Başa çıkma ve destek

Sarkoidoz hakkında daha fazla bilgi edinin

Için semptomlar ve tedavi

1

Sarkoidoz Hakkında Daha Fazla Bilgi

 1

)