Sandostatin (oktreotid) kullanır, dozaj, yan etkiler

Oktreotid nedir?

Sandostatin akromegali tedavi etmek için kullanılır. Octreotide aynı zamanda kanserli tümörler (karsinoid sendrom) veya vazoaktif intestinal peptit tümörleri (VIP adenomlar) olarak adlandırılan tümörlerin neden olduğu yıkama olaylarını ve sulanmış ishal oranını azaltmak için de kullanılır.

Sandostatin, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Sandostatin’i doktorunuzun yaptığı gibi uygulayın. İlaç etiketinizdeki ve ambalajındaki tüm yönergeleri izleyin. Her sağlık uzmanınıza, kullandığınız tüm tıbbi durumlarınızı, alerjinizi ve tüm ilaçlarınızı bildirin.

Önemli bilgi

Diyabet, safra kesesi hastalığı, kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, kalp ritmi bozukluğu, tiroid sorunları, pankreatit, böbrek hastalığı veya karaciğer hastalığı varsa, Sandostatin kullanmadan önce doktorunuza bildirin.

Evde IV nasıl kullanılacağını gösterebilirsin. İlacın nasıl verileceğini tam olarak bilmiyorsanız, kullanılmış iğneleri, IV tüpleri ve ilacın enjekte edilmesinde kullanılan diğer öğeleri uygun bir şekilde attıysanız, Sandostatin’i kendiniz enjekte etmeyin. Doktorunuzun sizin için reçete ettiği tam Sandostatin tipi için talimatları izlediğinizden emin olun.

Sandostatin’in durumunuza yardım ettiğinden ve zararlı etkilere neden olmadığından emin olmak için, kan hücreleriniz, böbrek fonksiyonlarınız ve karaciğer fonksiyonlarınızın sıklıkla test edilmesi gerekebilir. Kan ya da idrar testleri için doktorunuza yapılan herhangi bir takip ziyareti kaçırmayın. Kolay morarma ya da kanama, yavaş kalp hızı ya da sırtınıza yayılan üst midenizdeki şiddetli ağrı gibi ciddi yan etkileriniz varsa, derhal doktorunuzu arayın.

Oktreotid allerjisi varsa Sandostatin kullanmamalısınız.

Bu ilacı almadan önce

Sandostatin’i güvenle kullanabildiğinizden emin olmak için, bu diğer durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza bildirin

diyabet

Safrakesesi rahatsızlığı

Kalp hastalığı, yüksek tansiyon veya kalp ritim bozukluğu

Tiroit sorunları

Pankreatit

karaciğer hastalığı; veya

Böbrek hastalığı (veya diyaliz üzerindeyseniz).

Sandostatin’in doğmamış bir bebeğe zararı olması beklenmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Sandostatin’in kullanılması, daha önce hamile kalamamış olsanız bile, hamile kalmanızı kolaylaştıran bazı hormonları etkileyebilir. İstenmeyen gebeliklerden kaçınmak için doğum kontrolünü kullanma hakkında doktorunuzla konuşun.

Oktreotidin anne sütüne geçip geçmediği veya emziren bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bir bebeği emziriyorsanız doktorunuza bildirin.

Sandostatin’i doktorunuzun yaptığı gibi uygulayın. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayın.

Sandostatin derinin altına (subkutan yoldan) veya IV damardan enjekte edilir (intravenöz olarak). Enjeksiyonları evde nasıl kullanacağınızı gösterebilirsiniz. Enjeksiyonu nasıl yapacağınızı tam olarak bilmiyorsanız ve ilaçları enjekte etmek için kullanılan iğneler, IV tüpler ve diğer öğeleri uygun bir şekilde attıysanız, bu ilacı kendi başınıza enjekte etmeyin.

Sandostatin’i orijinal kartonunda buzdolabında saklayın. Işıktan koruyun.

Enjekte ettiğiniz zaman Sandostatin oda sıcaklığında olmalıdır. Dozunuzu hazırlamadan önce ilacı 30-60 dakika buzdolabından çıkarın. Ilacı ısıtmayın. Dozunuzu karıştırdıktan sonra hemen enjeksiyonu yapın. Daha sonra kullanmak üzere kaydedin.

Dozunuzu sadece kendinize bir enjeksiyon vermeye hazır olduğunuzda hazırlayın. Renkleri değişmişse veya içinde parçacıklar varsa Sandostatin’i kullanmayın. Yeni ilaç almak için eczacınızı arayın.

Bakım sağlayıcınız size Sandostatin enjekte etmek için vücudunuzdaki en iyi yerleri gösterecektir. Her enjeksiyon yaparken farklı bir yer kullanın. Aynı yere iki kere arka arkaya enjekte etmeyin.

Tek kullanımlık bir iğne ve şırınga kullanın. Kullanılmış iğneleri ve şırıngaları atma ile ilgili tüm eyalet yasalarını veya yerel yasaları izleyin. Delinmeye dirençli bir “keskin atma” kabı kullanın (eczacınıza nereden bulacağınızı ve nasıl atacağınızı sorun). Bu kapları çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Sandostatin kullanırken, sık sık tıbbi testlere ihtiyacınız olabilir.

Sandostatin’i nasıl kullanmalıyım?

Her bir tek kullanımlık ampul sadece bir kullanım içindir. Dozu enjekte ettikten sonra içinde kalan bazı ilaçlar olsa bile, bir kullanımdan sonra atın.

Soğutma mümkün değilse, açılmamış tek kullanımlık bir ampul veya çok dozlu viyal oda sıcaklığında en fazla 14 gün süreyle saklayabilirsiniz. Nem ve ısıdan uzak tutun.

Çok kullanılmış şişede kalan herhangi bir Sandostatin’i 14 günlük kullanımdan sonra atın. Ardından yeni bir şişeyi çalıştırın.

Bir doz Sandostatin’i kaçırırsanız talimatlar için doktorunuzu arayın.

Aşırı doz belirtileri ciddi üst karın ağrısı, ishal, kilo kaybı, sıcaklık veya karıncalanma, hissizlik veya soğuk hissi, açıklanamayan kas ağrısı, güçsüzlük, zayıf nabız, bayılma veya yavaş nefes alma (nefes alma durdurabilir) içerebilir.

Yiyecek, içecek ya da etkinlikle ilgili kısıtlamalar hakkında doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Sandostatin alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Şiddetli mide ağrısı veya hassasiyeti, şiddetli kabızlık

Yavaş veya düzensiz kalp atışları

Mide bulantısı ve kusma, hızlı kalp atış hızı

Bir doz özledimse ne olacak?

Yüksek kan şekeri – susuzluk artışı, idrara çıkma, açlık, ağız kuruluğu, meyveli nefes kokusu, uyuşukluk, kuru cilt, bulanık görme, kilo verme

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Düşük kan şekeri – baş ağrısı, açlık, halsizlik, terleme, konfüzyon, sinirlilik, baş dönmesi, hızlı kalp hızı veya sinir bozucu hissi; veya

Aşırı aktif tiroid – aşırı yorgunluk hissi, kuru cilt, eklem ağrısı veya sertliği, kas ağrısı veya zayıflığı, ses kısıklığı, soğuk hava sıcaklıklarına karşı daha duyarlı hissetme, kilo alma.

Sandostatin kullanırken nelerden kaçınmalıyım?

Ortak Sandostatin yan etkileri şunları içerebilir:

Ishal, kabızlık

Kusma, mide bulandırıcı

Sandostatin yan etkileri

Şişkinlik, gaz

Baş ağrısı, baş dönmesi; veya

Ilacı enjekte ederken ağrı.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Kullandığınız tüm ilaçlar ve özellikle Sandostatin ile tedaviniz sırasında kullanmaya başlamış veya kullanmayı bıraktıklarınız hakkında doktorunuza bilgi veriniz.

Bromokriptin (sikloset, Parlodel)

Siklosporin (Neoral, Sandimmune, Gengraf)

Insülin veya oral diyabet tıbbı

Bir diüretik veya “su hapı”; veya

Kalp hastalığı veya yüksek tansiyon için tıp.

Bu liste tam değil. Diğer ilaçlar, reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere oktreotid ile etkileşime girebilir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir.

5.01.2015-01-07, 9:32:44

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Karsinoid tümör oktreotid, Sandostatin LAR Depo

Akromegali oktreotid, bromokriptin, Parlodel, lanreotid, Sandostatin LAR Deposu, Somatulin Deposu, pasireotide, Somavert

Vazoaktif Bağırsak Peptid Tümörü oktreotid, Sandostatin LAR Depo

Hangi diğer ilaçlar Sandostatin’i etkileyecek?

Sandostatin (oktreotid)