Samaryum sm 153 leksidronam (damar içi yol) tanım ve marka isimleri

Samarium Sm 153 leksidronam bir radyofarmasötiktir. Radyofarmasötikler, vücut organlarının fonksiyonlarını inceleyerek veya bazı hastalıkları tedavi ederek bazı hastalıkların teşhisinde kullanılabilecek radyoaktif ajanlardır.

Samarium Sm 153 leksidronam, belirli kanser tiplerinde ortaya çıkabilecek kemik ağrısının hafifletilmesine yardımcı olmak için kullanılır. Radyoaktif samaryum, kemik kanseri alanına alınır ve ağrının rahatlamasına yardımcı olan radyasyonu verir.

Samarium Sm 153 leksidronam, sadece nükleer tıp veya radyasyon onkolojisi konusunda uzmanlaşmış bir doktorun direkt denetimi altında veya altında doğrudan verilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bu ilaçlarla ilgili çalışmalar sadece erişkin hastalarda yapılmıştır ve diğer yaş gruplarında olan çocuklarda samaryum Sm 153 lexidronam kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Enjekte edilebilir; Çözelti

Samarium Sm 153 leksidronam yaşlı insanlarda kullanılmaya başlandı ve yaşlı insanlarda, küçük erişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olduğu gösterilmedi.

Alerjiler

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Pediyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Geriyatrik

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı samaryum Sm 153 lexidronam’ın kullanımını etkileyebilir. Başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirin.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Doktorunuz, tedavinize hazır hale gelmek için takip etmeniz gereken özel talimatlara sahip olabilir. Anlamıyorsanız veya böyle talimatlar almadıysanız, önceden doktorunuza danışın.

Bu radyofarmasötik mesanede birikebilir. Bu nedenle, idrar akışınızı arttırmak ve mesaneye gelen radyasyon miktarını azaltmak için, doktorunuz size samaryum Sm 153 lexidronam almadan önce bol miktarda sıvı içirmenizi ve daha sonra idrar yapmamızı söyleyebilir.

Diğer Etkileşimler

Mesanenizi kontrol etmekle ilgili bir sorunuz varsa, samaryum Sm 153 leksidronam almadan önce doktorunuza bildirin. Giysilerin, yatak çarşaflarının ve çevrenin radyasyona bulaşmasını önlemek için özel tedbirlerin alınması gerekecektir.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Dozlama

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Doktorunuzun, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Kan testlerinizin düzenli olarak yapılması gerekebilir.

Başkalarına veya çevreye radyasyonla bulaşma olasılığını azaltmaya yardımcı olması için, bu talimatları samaryum Sm 153 leksidronam aldıktan sonra 12 saat süreyle takip edin.

Samaryum Sm 153 lexidronam geçici olarak kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını düşürebilir, bu da bir enfeksiyon alma şansınızı artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Kan sayınız anormal derecede düşük olursa, enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı tedbirler vardır;

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Bazı hastalarda samaryum Sm 153 leksidronam kullanan beyaz kan hücrelerinin veya trombositlerin sayısındaki azalma gibi kan sorunları ortaya çıkabilir.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.