Sam Allardayce: ‘Kalbime şok’

Futbol yöneticisi Sam Allardyce kalp operasyonu ve doktoruna yapılan düzenli ziyaretlerin hayatını kurtardığı konusunda konuşuyor.

‘Uzman, beni neredeyse derinden gördüğüm için çok memnun etti, çünkü beni kalp krizine karşı korudu’

Sam Allardayce

Testler benim arterlerimden birinde tıkanıklık bulmuştu, bu yüzden bir anjiyoplasti yaptım. Stent olarak adlandırılan küçük bir tüp kullanarak arteri genişletmek nispeten basit bir işlemdir. Stent, kan akışının daha serbest olmasına izin vermek için artere yerleştirilir. Ameliyatı izleyen birkaç hafta sonra kendimi çok daha iyi hissettim.

Ne tür bir operasyona sahipsiniz?

İngiltere, Kasım 2009’da Brezilya’yı oynarken Doha’da sahilde güneşliyordum. Rahatladım ve stressiz davrandım, ama göğsümde bu rahatsızlık duydum. Biraz hazımsızlık hissi duydu, ama gitmedi. Döndüğümde kulüp doktorunu görmeye gittim. Göğsümü dinledi ve sesini beğenmedi, o yüzden beni daha fazla test için gönderdi.

Bir blokaj buldular. Uzman, beni neredeyse hemen gördüğüm için çok mutlu oldu, çünkü kalp krizimi önledi. Birkaç hafta içinde ya da birkaç ay içinde olabilirdi. Bu sorunu çözmediysem kesinlikle yaşanacaktı.

Dürüst olmak gerekirse, biraz şok oldu. Egzersiz EKG’siyle (egzersiz sırasında alınan bir elektrokardiyografya kaydı) sekiz ay önce kişisel bir kontrol yapıp okula geçtim. Şok edildikten sonra, mümkün olduğunca öğrenmek istedim. “Neden ameliyatımı kim yapacak, iyileşme zamanı nedir?”

Uzmana ilk sorulan soru, işimi bırakıp bırakmamam gerektiği idi. Eğer evet dedi olsaydı, kesinlikle harap olurdum. Şans eseri, öyle düşünmediğini söyledi. Tıkanma, kalbe herhangi bir hasar verilmeden önce tespit edildi. Diğer tüm arterler açıktı. Egzersiz yaparsam kan basıncımı ve kolesterolümü daha yakından izlersem bu işi yapmakta herhangi bir problemim olmaz demişti.

Ana sebep olmasa da, işin baskısı bir sebep olarak verildi. Ama kesinlikle benim üzerimde bir etkisi oldu. Uzman, son 10 yılda oluştuğunu ve saptanamamış olsaydı, muhtemelen kalp krizi geçireceğini söyledi. Bir sürü insan, arterlerinin engellendiğini öğrenirler.

Hayatımdaki tipime liderlik ederseniz, özellikle futbol yönetiminin iniş ve çıkışlarıyla son 10 yılda yaşamanız çok zor olur. Yıllar önce, yönetim baskısı hakkında Dave Bassett (daha sonra Leicester Şehri müdürü) ile birlikte bir TV belgeseline katıldım. Bir oyun için kalp monitörlerine bağlandık. Testler, zaman zaman, dokunma çizgisindeki kalp atım hızının, bir koşu bandında çalışan bir kişinin kalp hızı kadar hızlı olduğunu gösterdi.

Belirtileriniz nelerdi?

Bu, hayatımı kurtardı. Vücudunuzdaki bazı uyarıları ihmal etmemeniz gerektiğinin farkındayım. Erkekler olarak biz yıkılmaz olduğumuzu düşünüyoruz. Sert olduğunu düşünüyorsun. Bunun diğer insanlara olan bir şey olduğunu düşünüyorsun. Bu bir maço şey. Fakat önleme tedaviden çok daha iyidir. Bir şeyler herhangi bir şekilde alışılmadık hissetiyorsa, kontrol ettirmeniz gerekir.

Daha düzenli egzersiz yapmaya gittim. Diyet bilincinde, doymuş yağ ve şekerler üzerinde duruyorum. Ayrıca alkolü de kesmek zorunda kaldım, çünkü sıklıkla haftanın sonunu bir içki içip kendim eğlenerek kutladım. Eskiden bira vardı, ama şimdi bir kadeh kırmızı şarap. Bazen yaptıklarımı fazla düşünmüyorum.

Haftada üç kez egzersiz yapıyorum. Bunu dört beş kez uzatmayı umuyorum. Kendime dakikada 120 atım geçmesine izin veremediğim için genellikle kalp monitörü kullanıyorum. Genellikle spor salonunda bisiklet, koşu bandı veya çapraz eğitmen üzerinde çalışıyorum. Özellikle yüzmeyi seviyorum. 55’te eklemler daha fazla acheye kavuşuyor, bu nedenle yüzme gibi ağırlıksız egzersiz çok iyi.

Ne yediğim konusunda dikkatli olmalıyım. Öğleden sonra meyve ve tahıl gevreği, sabah biraz makarna var. Akşamları, sebze veya salata ile balık veya tavuk alacağım. En büyük problemim akşam yemeğinden sonraki dönemdir. Yatmadan önce gevşek hissetmek eğilimindedir; bu nedenle, peynir, soğan sandviçi veya çikolata bloğu gibi 8: 00’den sonra bir şeyler yiyerek günlük diyetimi mahvetmediğime emin olmalıyım.

Çok fazla öz denetim gerektiriyor. Ancak bu değişikliklere bağlı kalarak, sonunda bir alışkanlık haline gelecekler. Bunları yapmazsan suçlu hissetmeye başladığın bir noktaya ulaşırsın. Sanırım benimsemek zorunda olduğun zihniyet böyle.

Kalp testleri neyi gösterdi?

Benim için egzersiz yaptıktan sonra hissettiğim duyguyu yaşıyor. Gergin ya da kötü bir günün ya da herneydiğin zaman dışarı çıkarsan egzersin ve bu gerginliğin bir kısmını serbest bırakırsın. Bir duşun var ve sonra “Vay be, ben iyi hissediyorum” diye düşünüyorsun.

Sam Allardyce 2010 yılında görüştü.

12/04 /

########

Milyonlarca insan zaten ücretsiz “orta yaşlı MOT” ye sahipti. Bu sağlık kontrolünün neden bu kadar önemli olduğunu öğrenin

Kalp haberlerine nasıl tepki gösterdiniz?

Hizmetler

yer

Choices araçlarını görüntülemek için JavaScript ve Flash Player gereklidir.

JavaScript, tarayıcı seçenekleriniz aracılığıyla açılabilir. Flash Player’ın bir sürümüne sahip değilseniz öncelikle Adobe Systems Incorporated sitesinden ücretsiz Adobe Flash Player ‘ı indirebilirsiniz.

Choices araçlarını görüntülemek için JavaScript ve Flash Player gereklidir.

JavaScript, tarayıcı seçenekleriniz aracılığıyla açılabilir. Flash Player’ın bir sürümüne sahip değilseniz Adobe Systems Incorporated sitesinden ücretsiz Adobe Flash Player ‘ı indirebilirsiniz.

22/06 /

Futbolu bırakmak zorunda kalacağından endişe duyuyor muydun?

22/06 /

Ron Morris’in babası onunla aynı yaşta felç geçirdi, ancak Ron, Sağlık Kontrolü sayesinde şanslı bir kaçışa vardı.

Tıkanmaya ne sebep oldu?

Nefes almayı düşünüyorsan neden bir doktor görmelisin

Yiyebileceğiniz gıdalar ve kolesterolünüzü düşürmenize yardım etmek için kaçınmanız gereken yiyecekler

Futbol idaresi sağlığınız için kötü mu?

Düzenli sağlık kontrolleri yaptırmanız önemlidir?

Hangi yaşam tarzı değişiklikleri yapmalısınız?

Ne tür bir egzersiz yapıyorsunuz?

Diyetinizde ne gibi değişiklikler var?

Yaşam tarzı değişiklikleri takip etmek zor oldu mu?

Egzersiz yapmaktan hoşlanıyor musun?

Sağlık Kontrolünüz

Size yakın servisler

‘Yürüyen kalp krizi geçiriyordum’

Nefes darlığı

Kolesterolünü düşürün