Salitop topikal

Salitop için kullanır

Terapötik Sınıf: Antiacne

Farmakolojik Sınıf: NSAID

Kimyasal Sınıf: Salisilat, Aspirin Olmaz

Bu ilaç reçetesiz kullanılabilir. Bu preparatların bazıları yalnızca doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Salisilik asidin deriden artması nedeniyle küçük çocuklar istenmeyen etkiler yaratma riski altında olabilirler. Ayrıca, küçük çocuklar salisilik asitten cilt tahrişine daha yatkın olabilir. Salisilik asit, vücudun geniş alanlarına uygulanmamalı, uzun süre kullanılmamalı veya çocuklarda oklüzif giyinme (hava geçirmez kaplama, örn. Mutfak plastik sıyırma) altında kullanılmamalıdır. Salisilik asit topikal 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez.

Salitop’u Kullanmadan Önce

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda topikal salisilik asit kullanımını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların, yaşla ilgili kan damarı hastalığına yakalanma olasılığı daha fazladır; salisilik asit topikal alan hastalarda dikkatli olunması gerekebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, salisilik asit içeren bir takım ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Salitop’a özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı sadece doktorunuzun önerisiyle kullanın. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, daha fazla kullanmayın, daha sık kullanmayın ve etiket üzerinde önerilen süreden daha uzun süre kullanmayın. Bunu yapmak cilt yoluyla emilim şansını ve salisilik asit zehirlenmesi şansını artırabilir.

Bu ilaç sadece cilde uygulanır. Hiçbirini gözlerinizde, burnunuzda ya da ağızda almayın. Bu alana girerse suyla hemen durulayın.

OTC akne ürününü ilk kez kullanmadan önce, cildin bir veya iki küçük etkilenen alanına 3 gün boyunca az miktarda uygulayın. Herhangi bir rahatsızlık olmazsa, ürünün uyuşturucu etiketleri etiketindeki talimatları izleyin.

Doktorunuz, bu ilaca uygulanacak oklüzif bir pansuman örneği (mutfak plastik sargısı gibi hava geçirmez örtü) sipariş ettiyse, uygulamanızı bildiğinizden emin olun. Kapalı bir pansuman, cildiniz tarafından absorbe edilen ilaç miktarını ve salisilik asit zehirlenmesi ihtimalini artıracağından, yalnızca yönlendirildiği şekilde kullanın. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Bu ilacı gözlerin ve ağız ve burnun içindeki diğer müköz membranlardan uzak tutun. Eğer yanlışlıkla gözlerinize veya diğer müköz membranlara bulaşırsanız, derhal su ile 15 dakika yıkayın.

Krem, losyon veya merhemi kullanmak için

Jeli kullanmak için

Pedi kullanmak için

Siğiller, mısırlar veya kalluslar için alçı kullanmak için

Salisilik asit’in Doğru Kullanımı

Şampuanı kullanmak için

Sabunu kullanmak için

Topikal çözümü kullanmak

Siğiller, mısırlar veya kalluslar için topik solüsyonu kullanmak

Elleriniz tedavi altındaysa, bu ilacı uyguladıktan sonra hemen üzerlerindeki ilaçları kaldırmak için onları yıkayın.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, en kısa zamanda uygulayın. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün.

Salitop Kullanırken Önlemler

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Belirtileriniz birkaç gün içinde düzelmezse veya kötüleşerse doktorunuza danışın.

Salisilik asit kullanırken, doktorunuz tarafından aksi yönde yönlendirilmediği sürece, bu ilaçla aynı etkilenmiş alan üzerinde aşağıdaki preparatlardan hiçbirini kullanmayın

Salisilik asit aynı etkilenen alanda yukarıdaki preparatlardan herhangi birini kullanmak cildin şiddetli tahrişine neden olabilir.

Salitop Yan Etkiler

Salitop (salisilik asit topikal)

Bu ilaç, salisilat toksisitesi olarak bilinen ciddi bir duruma neden olabilir. Bunun özellikle çocuklarda ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir veya böbrek hastalığınız veya karaciğer hastalığınız varsa. Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, işitme kaybınız, kulak çınlaması, uyuşukluk hiperpneası, diyare ve psikolojik rahatsızlıklarınız varsa hemen doktorunuza danışın.

Bazı tezgah üstü (OTC) akne ürünleri nadir bulunan ve hayatı tehdit eden alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kovanlarınız varsa, kaşıntı, nefes darlığı, gözlerde şişme, yüz, dudaklar veya dilde boğazda sıkışma varsa veya bu ürünleri kullanırken bayılma hissediyorsanız doktorunuza danışın.

Eğer ciddi bir alerjik reaksiyon geliştirdiyseniz, bir OTC sivilce ürünü tekrar kullanmayın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx / OTC Rx ve / veya OTC

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Dermatolojik Bozukluklar triamsinolon, betametazon, klobetasol topikal, Diprolen, Temovat, Celestone, Valizon, üre topikal, hidrokuinon topikal, Clobex, Analpram-HC

Akne doxycycline, clindamycin topikal, eritromisin topikal, tetrasiklin topikal, minosiklin, Accutane, tretinoin topikal, izotretinoin, Yaz, Yasmin, Ortho Tri-Cyclen

 Ya da benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için Salitop destek grubuna katılın.