Saçmalamak

Yaygın isimler: Scullcap, skullcap, helmetflower, hoodwort ve deli köpek ot olarak da bilinir.

Etkinlik güvenliği derecelendirmesi

Ò … Etkinliğe dair çok az veya hiç kanıt yoktur.

Güvenlik derecelendirmesi

Nane ailesinin bir üyesi olan Scullcap (S. laterifolia), nemli ağaçlarda yetişen ABD’ye özgü. Kuzey Amerika’nın geniş bölgelerinde yaygın olarak bulunmasına rağmen, Çin gibi uzakta bulunan türler bulunmaktadır. Scullcap, mavimsi bir çiçekli ve dik bir yıllıktır. Resmi talimatlar (örneğin NF VI), bitkinin sadece kurutulmuş yer üstü bölümünü kullanışlı olarak tanımladı; Bununla birlikte, bazı bitkisel metinler tüm parçaları tıbbi olarak listelemişti. Bir takım tıbbî ilaçlar kullanılmakta ve en yaygın Avrupa çeşidi Doğu Asya’nın doğusu S. baicalensis olmuştur.

Scullcap, geleneksel Amerikan tıbbında hidrofobik tedavinin etkin bir tedavisi olarak (dolayısıyla ortak isimlerinden birinin türetilmesi) terfi edildiğinde, 1700’lü yılların sonlarına doğru tanıtıldığı görülüyor. Daha sonra özellikle “kadın zayıflığı” için tescilli telafilerde bir tonik olarak kullanıldı. Bitki özellikle Valerian ile birlikte bitkisel bir sakinleştirici olarak biliniyordu, fakat kullanılmaz hale geldi. Scullcap geleneksel olarak sinirlilik, sinirlilik ve nevraljiyi ve ayrıca yatıştırıcı özelliklerini tedavi etmek için kullanılmıştır.

Bir klinik çalışma skullcap’ın bazı anti-anksiyete özelliklerini göstermektedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar ayrıca anti-inflamatuar etkinliğe sahip olabileceğini düşündürmektedir. Scullcap’ın depresan ve antihipertansif etkileri, kesin sonuç vermeyen birkaç küçük hayvan araştırmasında da araştırılmıştır. Scutellaria türlerinden hazırlanan çaylar, gösterebilen antibakteriyel ve antifungal aktiviteye sahiptir.

American skullcap dozlarını ambalaj tavsiyesinden daha fazla sınırlamayın. Tipik dozlar (tek tek ürün bilgilerine bakın): Kurutulmuş ot, günde 3 ila 2 gr. Çay-240 mL 3 kez / gün (250 mL kaynar su 5 ila 10 mL kuru ota dökülür ve 10 ila 15 dakika dik olarak); Tentür 2 ila 4 mL 3 kez / gün.

Kontrendikasyonlar henüz tespit edilmemiştir.

Hamilelikte belgelenen yan etkiler. Kullanmaktan kaçının. Prolaktin yanı sıra hipofiz ve koryonik gonadotropinleri inhibe edebilir.

Uyuşukluğa neden olan diğer ilaçların etkilerini abartmakla birlikte hiçbiri iyi belgelendirilmemiştir.

Üreticinin talimatlarına göre alınırsa, kabadayılık herhangi bir olumsuz etki göstermez.

Teneffaf aşırı dozda baş dönmesi, stupor, karışıklık, eklem bükmeleri, nabızların kesilmesi ve diğer epilepsi semptomlarına neden olur.

Referanslar