Ruksolitinib (oral yol) önlemleri

Bu ilacı uzun süre alacaksanız, bu ilacın neden olabileceği herhangi bir sorun için doktorunuzun düzenli ziyaretlerde sizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testlerine ihtiyaç duyulacaktır.

Durumunuz 6 ay içinde düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza danışın.

Ruxolitinib kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını geçici olarak düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır

Bu ilaç, enfeksiyon gelişme riskinizi artırabilir. Bu ilacı kullanırken hastalanan veya enfeksiyona yakalanmış kişilerin yanında bulunmaktan kaçının. Ellerinizi sık sık yıkayın. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce herhangi bir enfeksiyona yakalanırsanız doktorunuza bildirin. Ayrıca hiç gitmeyeceğiniz bir enfeksiyondan ya da geri gelen bir enfeksiyon geçirmeniz durumunda doktorunuza bildirin.

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce tüberküloz için cilt testi yaptırmanız gerekir. Siz ya da evinizdeki herhangi bir kişi bir tüberküloz cilt testi için olumlu bir tepki yaşarsa doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, ilerleyici multifokal lökoensefalopati (PML) adı verilen ciddi bir beyin enfeksiyonu riskini artırabilir. Vücudunuzun bir tarafında güçsüzlük, koordinasyon kaybı, sakatlık, hafıza sorunları, açıkça düşünen bir sorun ya da bir şeyler ile ilgilenmiyorsanız hemen doktorunuzu arayın.

Vücudun gövdesinde ağrılı kabarcıklar varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar herpes zoster (zona) semptomları olabilir.

Bu ilaç melanom dışı cilt kanserine neden olabilir. Yeni veya değişen cilt lezyonlarınız varsa doktorunuza bildirin.

Doktorunuza sormadan aniden bu ilacı kullanmayı bırakmayın. Dozunu tamamen durdurmadan önce dozunu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir. Bu, durumunuzda olası bir kötüleşmeyi önlemeye ve ateş, göğüs sıkışması, sorun nefes alma, baş dönmesi, baş dönmesi veya bayılma gibi çekilme belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu ilacı çok fazla kullanırsanız, hemen doktorunuzu arayın veya en yakın hastane acil servisine gidin. Bu ilacın şişesini yanınıza alın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.