Rotarix

Terapötik Sınıf: Aşı

Rotarix için kullanır

Rotavirum, ishale ve kusmaya neden olan ciddi bir enfeksiyondur. Bebekler ve çocuklarda ciddi dehidrasyona neden olabilir.

Bu aşının yalnızca çocuğunuzun doktorunun gözetiminde veya denetiminde uygulanması gerekir.

Bir aşı kullanmaya karar verirken, aşı alma riskleri, yapacağı iyi karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu aşı için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Yaşları 6 haftanın altındaki ya da 24 haftadan daha büyük olan bebeklerde yaş ile rotavirüs aşısının etkileri arasındaki ilişki hakkında uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Geriatrik hastalarda yaşın rotavirüs aşısının etkileri ile ilişkisi hakkında hiçbir bilgi mevcut değildir.

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Rotarix’i Kullanmadan Önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu aşı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu aşı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle alınması önerilmez. Doktorunuz bu aşıyı kullanmamaya veya aldığınız diğer bazı ilaçları değiştirmeye karar verebilir.

Bu aşı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle alınmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu aşı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle alınması bazı yan etkilere neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu aşı kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölümde, yaşayan rotavirüs aşısı içeren bir dizi ürünün doğru kullanımı hakkında bilgi verilmektedir. Rotarix’e özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bir hemşire veya başka bir eğitimli sağlık uzmanı çocuğunuza bu aşıyı verecektir. Ağızdan verilir. Doz, rotavirüs aşı markasına ve çocuğun yaşına özgüdür.

Bu ilacın sabit bir programda verilmesi gerekir. Çocuğunuz planlanan dozu kaçırdıysa, başka bir randevu için çocuğunuzun doktorunu arayın.

Bu ilaç bir hasta bilgi broşürüyle birlikte gelir. Bilgileri dikkatle okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Çocuğunuzun doktorunun, bu aşıların düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için düzenli ziyaretlerinizde çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir.

Çocuğunuzun doktorunun, çocuğunuzun herhangi bir kanser tipine sahip olup olmadığını ya da steroidler, kanser ilaçları veya radyasyon gibi bağışıklık sistemini zayıflatabilecek bir prosedür veya ilaç kullanıp kullanmadığını bildiğinizden emin olun.

Çocuğunuz bağışıklık sistemi sorunu olan veya kanser ilaçları alan biriyle zaman geçirirse çocuğunuzun doktoruna bildirin. Doktorunuz, aşı virüsünün diğer insanlara yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için (örneğin çocuk bezlerini değiştirdikten sonra elle yıkamanın) yollarını önerebilir.

Bu aşının oral aplikatörü kuru doğal lateks kauçuğu içerebilir. Çocuğunuzun doktorunun çocuğunuzun lateks kauçuğa karşı alerjik reaksiyon göstermiş olup olmadığını bildiğinden emin olun.

Çocuğunuz ishali, dışkıda kan, yüksek ateş, şiddetli mide ağrısı veya kusma olması durumunda derhal çocuğunuzun doktorunu arayın. Bunlar, intussusepsiyon adı verilen ciddi bağırsak sorunlarının belirtileri olabilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Rotavirüs aşılarının doğru kullanımı, canlı

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Rotarix Kullanılırken Önlemler

Gastroenterit doksisiklin, seftriakson, Rocephin, ampisilin, Vibramisin, Doryx, Monodoks, rotavirüs aşısı, Principen, Vibra Tabs, RotaTeq, Morgidox

Rotarix Yan Etkileri

Rotarix (rotavirüs aşısı)