Rop tedavisi: en son yaklaşım nedir?

Bir anti-kanser ilacı olan bevacizumab (Avastin), birçok prematür bebeği etkileyen bir göz hastalığı olan prematüre retinopatisinde (ROP) lazer cerrahisine etkili bir alternatif olarak şekilleniyor. Bununla birlikte, doktorlar bevacizumab’ın preterm bebeklere tam etkilerini anlamaları için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuyorlar.

Prematüre Retinopati (ROP) genellikle gebeliğin 31. haftasından önce doğan ve doğumda 2,75 lira (1,250 gram) ağırlığındaki preterm bebekleri etkiler. Çoğu durumda, ROP tedavi olmadan çözülür ve zarar vermez. Bununla birlikte, İleri ROP kalıcı görme problemlerine veya körlüğe neden olabilir.

ROP’da, kan damarları gözün arka kısmındaki (retina) ışığa duyarlı sinir tabakasında şişer ve büyümektedir. Durum ilerledikçe, anormal retinal damarlar, gözün merkezini dolduran jöle benzeri maddeye (vitröz) kadar uzanır. Bu damarlardan kaynaklanan kanamalar retinayı yırtabilir ve gözün arkasına yapışmasını baskılayarak kısmi veya tamamen retina dekolmanına neden olabilir. Gelişmiş ROP için standart tedavi olan lazer cerrahisi görme alanının ana bölümünde görme kaydedilir, ancak yan (çevresel) görme pahalıdır. Lazer cerrahisi ayrıca preterm bebekler için riskli olabilen genel anestezi gerektirir.

Bevacizumab, kolon kanseri tedavisinde Gıda ve İlaç İdaresi onayına sahiptir. İlaç, tümörlerin kendilerini korumak için oluşturduğu kan damarlarının büyümesini engelleyerek çalışır. Bevacizumab, yaygın yetişkin göz hastalıklarında, yaş maküler dejenerasyonunda ve ilerlemiş diyabetik retinopatide retinal kan damarlarının aşırı büyümesini azaltmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. İlaç, ilk araştırmada ROP’un tedavisinde bir takım taahhüt göstermiştir ve en yüksek görme kaybı riski altındaki erken doğan bebekler için bir seçenek olabilir.

Erken doğan bir bebeğe verilen ilacın zamanlaması, ilacın optimal dozu ve etkilerinin ne kadar süreceği konusunda daha fazla araştırma yapılması gerekir. Doktorlar henüz preterm bebeklerde bu ilacı kullanmanın uzun vadeli etkisini bilmiyorlar. Bevacizumab retinadan sızıntı yapmıyor görünse de, ilacın bir bebeğin vücudunun diğer bölümlerinde normal kan damarlarının oluşumunu yavaşlatabileceği endişesi taşıyor.

İle