Romidepsin intravenöz

Terapötik Sınıf: Antineoplastik Ajan

Romidespin için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Histone Deasetilaz İnhibitörü

Romidepin, sonunda vücut tarafından tahrip olan kanser hücrelerinin büyümesine müdahale eder. Normal vücut hücrelerinin büyümesi de etkilenebileceğinden, istenmeyen diğer etkiler de ortaya çıkar. Bunlardan bazıları ciddi olabilir ve doktorunuza bildirilmelidir. Romidepsin ile tedaviye başlamadan önce siz ve doktorunuz romidepsinin faydalarından ve bunun kullanımının risklerinden bahsetmelidir.

Romidpsin sadece bir doktor tarafından doğrudan gözetim altında verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Romidepsin için aşağıdakiler düşünülmelidir

Romidespin veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın romidepsin enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda romatepsin enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Romimpsin kullanmadan önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Romidepsin aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık bakımı uzmanınızın bilmeniz özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Romidepsin’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Romidepini aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Romidepin’i aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanıldığında, doktorunuz romiüdropin dozunu veya dolaşım miktarını değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, romieppsinin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hastanede veya kanser tedavisi merkezindeyken romidpsin alırsınız. Romidepin, damarlarınızda bir iğne ile verilir.

Romidepsin bir hasta bilgi broşürüyle birlikte gelir. Bu bilgiyi okumanız ve anlamanız çok önemlidir. Anlamadığınız her şeyi doktorunuza sorduğunuzdan emin olun.

Doktorunuzun düzenli ziyaretlerde ilerlemenizi kontrol etmesi ve romi- depsinin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmesi ve istenmeyen etkileri kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamileyken romatepsin kullanmak doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Romidepin geçici olarak kandaki beyaz kan hücrelerinin sayısını düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır

Romidepsini kullanırken enfeksiyonları daha kolay alabilirsiniz. Bunlar, tedavi sırasında ve son dozdan sonraki 30 gün içinde meydana gelebilir. Ateş, öksürük, nefes darlığı, idrara çıkma yanması, gribe benzer belirtiler, kas ağrıları veya cilt problemleri kötüleştiğinde derhal doktorunuza bildirin.

Romidepsin QT uzaması denilen bir durum gibi kalp ritmi değişikliklerine neden olabilir. Kalp atış şeklinizi değiştirebilir ve bayılma veya ciddi yan etkilere neden olabilir. Hızlı, pudranan veya düzensiz kalp atışlarınız, göğüs ağrısı veya nefes darlığı yaşıyorsanız hemen doktorunuzla iletişim kurun.

Romidepsin, tümör lizis sendromu olarak adlandırılan ciddi bir reaksiyona neden olabilir. Bunu önlemek için doktorunuz sana bir ilaç verebilir. İdrar miktarınızda, eklem ağrısında, sertlikte veya şişme, sırtta yan, yan veya mide ağrısı, hızlı kilo artışı, ayakların veya bacaklarda şişme veya alışılmadık bir yorgunluk veya zayıflıkta azalma veya değişim varsa hemen doktorunuzu arayın. .

Kanser ilaçları, önlemek için ilaç aldıktan sonra bile mide bulantısına ve / veya kusmaya neden olabilir. Doktorunuza veya hemşiresine bu yan etkileri kontrol etmenin diğer yollarını öğrenin.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (örneğin St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Romitepsin’in Doğru Kullanımı

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Romatepsin kullanırken önlemler

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Periferik T-hücreli Lenfoma belinostat, Folotin, Beleodaq, romidpsin, İstodax, pralatreksat

Kutanöz T hücre Lenfoması bexarotene, Targretin, vorinostat, Actimmune, interferon gamma-1b, metoksalen, romidpsin, Zolinza, İstodax, Targretin Jel, 8-MOP

 Ya da benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için romatepsin destek grubuna katılın.

Romidepsin Yan Etkiler

Romieppsin