Riyomet

Laktik asidoz, metformin hidroklorür ile tedavi sırasında metformin birikimine bağlı olarak ortaya çıkabilen, nadir, ancak ciddi, metabolik bir komplikasyondur; ortaya çıktığı zaman, metformin hidroklorid ile Vakaların yaklaşık% 50’sinde öldürücüdür. Laktik asidoz, diabetes mellitus da dahil olmak üzere, önemli doku hipoperfüzyonu ve hipoksemiyle karakterize patofizyolojik koşullarla birlikte ortaya çıkabilir. Laktik asidoz riski, böbrek yetmezliği, yaş artışı, konjestif kalp yetmezliği ve hepatik yetmezlik ile birlikte artmaktadır. Kreatinin klirensinin ölçülmesinin böbrek fonksiyonlarının normal olduğunu göstermediği sürece metformin ile tedavi 80 yaş ve üzerindeki hastalarda başlatılmamalıdır. Tedavi, intravasküler radyokontrast muayene veya cerrahi prosedürden önce geçici olarak kesilmelidir. Aşırı alkol kullanımından kaçınılmalıdır çünkü alkol metforminin laktat metabolizması üzerindeki etkilerini arttırır. Tedaviyi derhal kesiniz ve şüphelenilen laktik asidoz için hemen destekleyici önlemler alınız.

Glumetza (R): Laktik asidoz, metformin birikimine bağlı olarak ortaya çıkabilen nadir ancak ciddi bir komplikasyondur. Laktik asidoz riski, böbrek veya karaciğer yetmezliği, akut konjestif kalp yetmezliği, sepsis, dehidrasyon ve aşırı alkol alımıyla birlikte artar. Başlama hafiftir ve halsizlik, miyalji, solunum sıkıntısı, uyuşukluk ve abdominal sıkıntı gibi spesifik olmayan belirtileri içerir; laboratuar anormallikleri düşük pH, artmış anyon boşluğu ve artmış kan laktat içerir. Laktik asidoz şüphesi varsa, Glumetza® kesilmeli ve hasta hemen hastaneye kaldırılmalıdır.

Riomet için kullanır

Terapötik Sınıf: Hipoglisemik

Kimyasal Sınıf: Metformin

Birçok kişi diyet ve egzersiz yaparak tip 2 diyabet kontrol edebilir. Özel olarak planlanmış diyet ve egzersizi takiben, şeker hastalığınız olduğunda, hatta ilaç alırken de önemlidir. Düzgün çalışabilmek için, aldığınız metformin miktarı, yediğiniz yiyecek miktarı ve türüne ve yaptığınız tatbikat miktarına göre dengelenmelidir. Diyetinizi değiştirirseniz veya egzersiz yaparsanız, çok düşük olup olmadığını öğrenmek için kan şekerinizi test etmek isteyeceksinizdir. Doktorunuz size böyle bir şey olursa ne yapılacağını öğretecektir.

Metformin, hastalara pankreas bezlerinden insülin üretemediği için insüline bağımlı veya tip 1 diyabetli hastalara yardım etmesine yardımcı olmaz. Kan şekeri en iyi insülin enjeksiyonları ile kontrol edilir.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanım ürün etiketlemesine dahil edilmemesine rağmen, metformin aşağıdaki tıbbi durumları olan bazı hastalarda kullanılır

Riomet’i Kullanmadan Önce

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, 10 ila 16 yaş arasındaki çocuklarda metformin oral solüsyonu ve tabletlerinin yararlılığını sınırlayacak çocuklara özgü problemleri göstermedi. Bununla birlikte, pediatrik popülasyondaki metformin uzun süreli salınımlı tabletlerin güvenilirliği ve etkinliği belirlenmemiştir.

Geriatrik popülasyonda yaşın metformin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamış olsa da, geriatrik spesifik problemlerin yaşlılarda metforminin yararlılığını sınırlamaları beklenmemektedir. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda yaşa bağlı böbrek problemleri görülmekte ve metformin alan hastalarda dikkatli olunması gerekebilir. Bu ilaç, böbrek problemi yaşayan 80 yaş ve üstü hastalarda önerilmemektedir.

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, metformin içeren bir takım ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Riomet’a özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilaç genellikle bir hasta bilgi girişi ile birlikte verilir. Bilgileri dikkatle okuyun ve bu ilacı almadan önce anladığınızdan emin olun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Doktorunuzun verdiği özel yemek planına dikkatle uyun. Bu, durumunuzu kontrol altına almanın çok önemli bir parçasıdır ve ilaç düzgün çalışacaksa gereklidir. Ayrıca, düzenli olarak egzersiz yapın ve kanınızdaki veya idrardaki şekeri test edin.

Metformin, tedavinin ilk birkaç haftasında ortaya çıkabilecek mide veya bağırsak yan etkilerini azaltmak için yemeklerle birlikte alınmalıdır.

Uzun süreli salınan tableti bir bardak su ile yutun. Ezmeyin, kırmayın ya da çiğneyin.

Uzun süreli salınan tableti alırken, vücudunuz ilacı aldıktan sonra tabletin bir kısmı tabureye geçebilir. Bu normaldir ve endişelenilecek bir şey değildir.

Ağız sıvılarını işaretli bir kaşık, oral şırınga veya ilaç kabı ile ölçün. Ortalama bir ev çay kaşığı doğru miktarda sıvı tutar.

Metformin’in Doğru Kullanımı

Sadece doktorunuzun reçete ettiği bu ilacın markasını kullanın. Farklı markalar aynı şekilde çalışmayabilir.

1 ila 2 hafta içinde kan şekeri kontrolünüzde düzelme olduğunu fark edebilirsiniz, ancak kan şekeri kontrolünün tam etkisi 2 ila 3 aya kadar sürebilir. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Riomet Kullanılırken Önlemler

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuzun düzenli ziyaretlerde ilerlemenizi, özellikle de bu ilacı aldığınız ilk birkaç hafta boyunca kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Bu ilaç bir X-ray veya CT taraması için kullanılan boya ile etkileşime girebilir. Doktorunuz, normalden daha az idrar çıkışına neden olabilecek herhangi bir tıbbi muayene veya teşhis testine başlamadan önce tedaviyi bırakmanız gerektiğini bildirmelidir. Sınavlardan veya testlerden 48 saat sonra, böbrek fonksiyon test edilmiş ve normal olup olmadığını test etmeniz önerilir.

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekiminin bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun. Ameliyat veya tıbbi test yaptırmadan birkaç gün önce bu ilacı kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Sağlık ekibinizden gelen talimatları dikkatlice takip etmek çok önemlidir.

Belirli koşullar altında çok fazla metformin laktik asidoza neden olabilir. Laktik asidoz semptomları şiddetli ve görünmesi çabuktur ve genellikle tıbba ait olmayan diğer sağlık sorunları varsa kalp krizi veya böbrek yetmezliği gibi şiddetli olduğunda ortaya çıkar. Laktik asidoz belirtileri, karın veya mide rahatsızlığı, iştah azalması, ishal, hızlı veya sığ nefes alma, genel bir rahatsızlık duygusu, ciddi kas ağrısı veya kramp ve alışılmadık uykusuzluk, yorgunluk veya zayıflıktır.

Laktik asidoz belirtileri ortaya çıkarsa acil tıbbi yardım almanız gerekir.

Riomet Yan Etkiler

Riomet (metformin)

Metformin düşük kan şekerine (hipoglisemi) neden olabilir. Bununla birlikte, bir yemeği veya atıştırmayı ertelerseniz veya özlerseniz, alkolden, normalden daha fazla egzerseniz, bulantı veya kusma yüzünden yiyemezsiniz, bazı ilaçları alamaz veya başka bir şeker hastalığı tıbbıyla metformin alırsanız, bu durum da oluşabilir. Düşük kan şekeri belirtileri bilinç kaybına (dışarıya) yol açmadan önce tedavi edilmelidir. Farklı insanlar düşük kan şekeri belirtileri hissederler. Düşük kan şekerinin hangi semptomları olduğunu öğrenmeniz önemlidir, böylelikle hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

Hipoglisemi semptomları (düşük kan şekeri); anksiyete, sarhoş olma davranış değişiklikleri, bulanık görüş, soğuk terler, karışıklık, soğuk, soluk cilt, düşünce zorluğu, uykulu olma, aşırı açlık, hızlı kalp atışı, baş ağrısı (devam ediyor); bulantı; Sinirlilik, kabuslar, huzursuz uyku, titreme, bulanık konuşma veya alışılmadık yorgunluk ya da zayıflık.

Düşük kan şekeri semptomları ortaya çıkarsa, glikoz tabletleri veya jöle, mısır şurubu, bal veya şeker küpleri yiyin veya meyve suyunu, diyet içermeyen alkolsüz içecekleri veya su içinde eritilmiş şekeri içirin. Ayrıca, düşük kan şekeri için kanınızı kontrol edin. Glukagon, nöbetler (konvülsiyonlar) veya bilinç kaybı gibi şiddetli semptomlar ortaya çıktığında acil durumlarda kullanılır. Bir şırınga veya iğne ile birlikte bir glukagon kiti hazırlayın ve nasıl kullanılacağını bilin. Ev üyeleriniz de nasıl kullanacaklarını bilmelidir.

Yüksek kan şekeri (hiperglisemi) kontrolsüz şeker hastalığına bağlı başka bir sorundur. Hafif kan şekeri semptomları düşük kan şekerinden daha yavaş ortaya çıkar. Bulanık görme, uykulu olma, ağız kuruluğu, kızarıklık, kuru cilt, meyve benzeri nefes kokusu, idrarda artan idrara çıkma (sıklık ve hacim), idrardaki ketonlar, iştahsızlık, uykululuk, karın ağrısı, mide bulantısı veya kusma, yorgunluk, rahatsız edici Nefes alma (hızlı ve derin), bilinç kaybı veya olağan dışı susuzluk.

Her zamanki kadar egzersiz yapmazsanız, ateşiniz varsa veya enfeksiyon varsa, diyabet ilacınızın bir dozunu atlayın veya yemeyin ya da yeme planınızı takip etmeyin ya da yemiyorsanız yüksek kan şekeri oluşabilir.

Yüksek kan şekeri semptomları ortaya çıkarsa, kan şekeri seviyenizi kontrol edin ve talimatlar için doktorunuzu arayın.

Bu ilaç, şeker hastalığını kontrol etmek için eksiksiz bir programın yalnızca bir parçasıdır. Her zaman sağlıklı bir diyet yemeniz, kilonuza dikkat etmeniz ve düzenli egzersiz yapmanız önemlidir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Diyabet, Tip 2 metformin, insülin aspart, glipizid, Januvia, glimepirid, Victoza, globürit, pioglitazon, Invokana, Tradjenta, Glükofaj, Janumet, Actos, Levemir, Novolog, Humalog, Amaryl, Farxiga, Onglyza, Welchol, Glikotrol, Trulicity , Sitagliptin, Bydureon