Rivastigmin (oral yol) önlemleri

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmek ve istenmeyen etkileri kontrol etmesini sağlayacaktır.

Rivastigmin bulantı, kusma, ishal, mide ağrısı, iştah kaybı veya kilo vermeye neden olabilir. Bu sorunlardan herhangi birinin şiddetliyse doktorunuza bildirin, çünkü bunlar dehidratasyon gibi diğer sağlık problemlerine neden olabilir.

Cilt döküntüsü, ürtiker veya bu ilaca alerjik reaksiyon gelişirse, ilacı almayı bırakın ve mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın.

Herhangi bir ameliyat, diş tedavisi veya acil tedavi almadan önce, bu ilacı kullandığınızdan tıp doktoruna veya diş hekiminize söyleyin. Rivastigmin tedavisi, bazen ameliyat sırasında veya diş hekiminde veya acil tedavilerde kullanılan ilaçlarla birlikte alındığında, bu ilaçların etkileri artabilir.

Rivastigmin bazı kişilerin baş dönmesi, sakar kalması veya kararsız hale gelmesine neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya başınız döndüğünde veya uyanık değilseniz tehlikeli olabileceği başka şeyler yapmak istediğinizden emin olun.

Doktorunuza danışmadan önce bu ilacı almayı bırakmanız veya dozu düşürmeyin. Bu ilacı aniden durdurmak veya dozu az miktarda azaltmak zihinsel veya davranış değişikliklerine neden olabilir.

Kendinizin veya başkasının rivastigmin aşırı dozda almış olabileceğini düşünüyorsanız, hemen acil yardım alın. Bir rivastigmin aşırı doz almak, konvülsiyonlara (nöbetler) veya şoklara neden olabilir. Bazı şok belirtileri büyük öğrenciler, düzensiz solunum ve hızlı zayıf nabızdır. Aşırı dozda bulaşmanın başka işaretleri şiddetli mide bulantısı ve kusma, kas güçsüzlüğünün artması, terlemenin büyük oranda artması ve ağzın sulanmasının artmasıdır.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna özellikle, aspirin gibi ilaçsız ilaçlar, iştah kontrolü, astım, soğuk algınlığı, öksürük, saman nezlesi veya sinüs sorunları için ilaçlar dahildir.