Ritonavir (oral yol) önlemleri

Doktorunuzun bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için düzenli ziyaretlerde sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli ve reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (örneğin St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.

Eğer siz veya çocuğunuz aynı zamanda alfuzosin (Uroxatral®), amiodaron (Cordarone®), astemizole (Hismanal®), bepridil (Vascor®), cisaprid (Propulsid®), ergot ilaçları (örn., Dihidroergotamin, (Tambocor®), lovastatin (Altocor®, Mevacor®), oral midazolam (Versed®), pimozid (Orap®), propafenon (Rythmol®), kuinidin (Quinaglute®), karbamat Sildenafil (Revatio®), simvastatin (Simcor®, Vytorin®, Zocor®), terfenadin (Seldane®), triazolam (Halcion®) veya vorikonazol (Vfend®). Bu ilaçları ritonavir ile birlikte kullanmak ciddi yan etkilere sahip olma şansınızı artırabilir.

Siz veya çocuğunuzun üst mide ağrısı veya hassasiyeti, soluk dışkı, koyu renkli idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, alışılmadık yorgunluk veya halsizlik veya sarı gözler veya cilt varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Bu ilacı kullanırken pankreatit ortaya çıkabilir. Sizin veya çocuğunuzun ani ve şiddetli karın ağrısı, titreme, kabızlık, bulantı, kusma, ateş veya başın çarpıklığına sahip olması durumunda derhal doktorunuza danışın.

Bu ilaç, bazı doğum kontrol haplarının etkilerini azaltabilir. Hamile kalmamak için haplarınızla birlikte ek bir doğum kontrolü formu kullanın. Doğum kontrolünün diğer biçimleri prezervatif, diyafram veya kontraseptif köpükler veya jöle içerir.

Bu ilaç, anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Bu ilacı kullanırken döküntüleri, kaşıntı, nefes darlığı, yutma sorunu, ya da ellerinizi, yüzünüzü veya ağzınızı şiştiğinizde derhal doktorunuzu arayın.

Ciddi cilt reaksiyonları bu tıpta görülür. Aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza danışın: kabarcıklanma, ciltte kabarma, soyma veya gevşetme, ateş, titreme, öksürük, ishal, kaşıntı, eklem veya kas ağrısı, kızarıklık, kızarıklık Ağız veya dudakta genellikle mor bir merkez, boğaz ağrısı, yara, ülser veya beyaz noktalar bulunan cilt lezyonları, elleriniz, yüzünüz, dilde veya boğazınızda şişme veya alışılmadık bir yorgunluk veya zayıflık.

Bu ilaç kandaki kolesterol ve yağ seviyesini artırabilir. Bu durum ortaya çıkarsa, doktorunuz size kolestrolü ve yağları düşürmek için bir ilaç verebilir. Sizin veya çocuğunuzun endişesi varsa doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç seks sırasında eşinize HIV vermenizi önleyemez. Bunu anladığınızdan ve eşinizin HIV de olsa bile güvenli bir seksi uyguladığınızdan emin olun, bir lateks kondomu veya başka bir bariyer yöntemi kullanın. Bu ilaç aynı zamanda kana maruz kaldıklarında başkalarına HIV verilmesine engel olmayacaktır. İğneleri kimseyle tekrar kullanmayın veya paylaşmayın.

HIV ilaçlarını kullanmaya başladığınızda, bağışıklık sistemi güçlenebilir. Pnömoni veya tüberküloz gibi vücudunuzda gizlenmiş olan enfeksiyonlarınız varsa, vücudunuz onlarla savaşmaya çalıştığında yeni belirtiler görebilirsiniz. Bu gerçekleşirse, mutlaka doktorunuza bildirin.

Bu ilaç fazla vücut yağınızın oluşmasına neden olabilir. Siz veya çocuğunuz üst sırtta ve boyunda artmış yağ miktarı veya göğüs ve karın bölgesindeki vücut şeklindeki değişiklikleri fark ederse doktorunuza bildirin. Ayrıca bacaklardan, kollardan ve yüzdeki yağları kaybedebilirsiniz.