Risedronat (oral yol) uygun kullanımı

Dozlama

Kayıp doz

Bu ilaç ilâç rehberi ile birlikte gelir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Gecikmeli serbest bırakılan tabletleri kullanıyorsanız

Boş bir karnında düz bir bardak (6 ila 8 ons) normal su bulunan düzenli tabletleri alın. Sabahları herhangi bir yiyecek, içecek veya diğer ilaçlardan en az 30 dakika önce yataktan kalkar kalkmaz alınmalıdır. Yiyecek ve içecekler (örneğin, maden suyu, kahve, çay veya meyve suyu) vücut tarafından emilen risedronat miktarını azaltacaktır. 30 dakikadan daha uzun süre beklenmesi ilacın daha fazla emilmesine izin verecektir. Kalsiyum veya kalsiyum takviyeleri içeren antasitler gibi ilaçlar risedronatın emilimini de düşürecektir.

Normal tabletin tamamını yutun. Boğaz tahrişine neden olabileceğinden, tableti emmeyin veya çiğneyin.

Risedronat kullandıktan sonra 30 dakika boyunca yatmayın. Bu, risedronatın mideye daha hızlı ulaşmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda özofagustaki tahrişi önlemeye yardımcı olacaktır.

Yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini (süt veya diğer süt ürünlerinde bulunan) ile dengeli bir diyet yemeniz önemlidir. Bununla birlikte, risedronat kullandıktan sonra 30 dakika veya daha uzun süre içerisinde hiçbir yiyecek, içecek veya kalsiyum takviyesi almayınız. Bunu yapmak, bu ilacın düzgün çalışmasını engelleyebilir.

Depolama

Doktorunuz tarafından verilen doz talimatlarını yakından izleyin. Yapmadığınız takdirde bu ilacın çalışma biçimini etkileyebilir. Doktorunuza sormadan aniden bu ilacı kullanmayı bırakmayın.

Ağırlık egzersizleri yapın, duman veya fazla içiyorsanız doktorunuza bildirin. Doktorunuz, dozunuzu belirlerken bunları dikkate almalıdır.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacı bir doz özlediyseniz, kaçırdığınız dozu atlayın ve düzenli doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Geciktirici tabletleri alan hastalar için: Haftada bir kez almayı kaçırdıysanız, hatırladığınız sabahları 1 tablet alın. Aynı gün iki tablet almayın. Ertesi hafta düzenli programınıza dönün.

Her gün düzenli tablet almakta olan hastalar için: Bir dozu kaçırırsanız veya ilacınızı sabahları kullanmayı unuttuysanız kaçırdığınız dozu atlayın ve ertesi sabah ilacınızı alın. Aynı gün iki tablet almayın. Ertesi gün düzenli programınıza dönün.

Haftalık programdayorsanız ve normal tabletlerin bir miktarını kaçırdıysanız, hatırladığınızda ertesi sabah onu alın. Gelecek hafta seçtiğiniz gün ilaçınızı alarak olağan programınıza geri dönün.

Her ay iki ardışık gün düzenli tabletleri alan hastalar için önümüzdeki ayın planlanan dozları 7 günden fazla uzaklaşmış: Her iki tablet de kaçırılmışsa hatırladığı günden sonra sabah ilk tableti al. Ertesi sabah ikinci tableti al. Tek bir tablet kaçırılmışsa, kaçırılan tableti hatırladığı günden sonra alın. Ertesi ay düzenli programınıza dönün. 7 gün içinde iki tabletten fazla almayın.

Her ay iki ardışık gün düzenli tabletleri alan hastalar için önümüzdeki ay yapılacak dozlar 1 ila 7 gün arasında: Bir sonraki aya kadar bekleyin ve planlanan günlerde tabletleri alın. Ertesi ay düzenli programınıza dönün. 7 gün içinde iki tabletten fazla almayın.

Düzenli tabletleri ayda bir kez alan hastalar için önümüzdeki ayın planlanmış dozu 7 günden fazla uzakta: Hatırladıktan sonra ertesi sabaha alın. Gelecek ay seçtiğiniz gün ilaçınızı alarak olağan programınıza geri dönün. 7 gün içinde en fazla 1 tablet almayınız.

Düzenli tabletleri ayda bir kez alan hastalar için önümüzdeki ayın planlanan dozu 1 ila 7 gün arasında: Bir sonraki aya kadar bekleyin ve ayın planlanan gününde tableti alın. Gelecek ay seçtiğiniz gün ilaçınızı alarak olağan programınıza geri dönün. 7 gün içinde en fazla 1 tablet almayınız.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.