Riociguat (oral yol) açıklama ve marka isimleri

Riociguat, kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon (CTEPH) olan, ameliyat sonrası tedavi edilebilen ya da ameliyatla tedavi edilemeyen erişkinleri tedavi etmek için kullanılır.

Riociguat aynı zamanda pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH) olan erişkinleri tedavi etmek için, bu kan damarlarını rahatlatarak ve kalbin iş yükünü azaltan akciğerlere verilen kan akışını arttırarak da kullanılır.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle ve Adempas® REMS programı adı verilen özel bir kısıtlı dağıtım programı aracılığıyla edinilebilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın riociguat etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Tablet

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda riociguat kullanımını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalar, bu ilacın genç yetişkinlere oranla daha duyarlı olabileceğinden riyosiguat alan hastalarda dikkatli olabilirsiniz.

Alerjiler

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Pediyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Geriyatrik

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Diğer Etkileşimler

Bu ilacı doktorunuzun yaptığı gibi uygulayın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu ilaç bir ilaç rehberi ile birlikte verilmelidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Dozlama

Bu ilacı yiyecekli olsun olmasın alabilirsin.

Alüminyum veya magnezyum içeren bir antasid kullanıyorsanız, riociguat aldıktan sonra 1 saat sonra al.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacı bir doz özlediyseniz, kaçırdığınız dozu atlayın ve düzenli doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Bu ilacı 3 gün boyunca almayı kaçırdıysanız, derhal doktorunuzu arayın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuzun, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir. Tansiyonunuzu, bu ilacı alırken doktorunuz tarafından her 2 haftada bir kontrol etmeniz gerekir.

Hamileyken bu ilacı kullanmanız çok ciddi doğum kusurlarına neden olabilir. Bu ilacı kullanırken hamile kalmaktan ve ilacı almayı bıraktıktan sonra en az 1 ay boyunca etkili doğum kontrolü için iki form kullanın. Doğum kontrolünün en etkili biçimleri hormon doğum kontrol hapları, yamalar, atışlar, vajinal halkalar veya implantlar veya bir vasektomidir (erkekler için). Bu doğum kontrol şekillerinden biri prezervatif, diyafram veya servikal bir kapak ile kombine edilmelidir. Bir tüp bağlaması veya RİA görülmesi durumunda, ikinci bir doğum kontrol şekli kullanmasına gerek yoktur. Bu ilacı kullanırken hamile kaldığınızı düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin.

Eğer hamile kalabilecek bir kadınsanız, bu ilacı almanız için izin almadan önce olumsuz bir gebelik testi yaptırmanız gerekir. Tedaviniz süresince her ay bir hamilelik testi yaptırmanız ve tedaviyi bıraktıktan sonraki 1 ay içinde yaptırmanız gerekecektir. Bu ilacı kullanırken bir süre özlediyseniz, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilacın nitril tıp (nitrogliserin gibi) veya nitrik oksit donörü (amil nitrit gibi) ile birlikte kullanmayın. Bu ilacın dipiridamol, teofilin veya iktidarsızlık ilaçları (sildenafil, tadalafil, vardenafil gibi) ile birlikte kullanılmamalıdır. Bu ilaçları birlikte kullanmak hipotansiyona (düşük kan basıncı) neden olabilir.

Kayıp doz

Bu ilaç kan basıncınızı düşürebilir ve size baş dönmesi veya başın çarpması hissi verebilir. Sürüşten, makineleri kullanmadan veya bu ilacın sizi nasıl etkilediğini bilene kadar tehlikeli olabilecek başka şeyler yapmaktan kaçının. Baş dönmesi hissediyorsanız, yalan söyleyin ya da oturun böylece bayılmayın.

Depolama

Bu tıbba pulmoner ödem olabilir. Göğüs ağrısı, zor, hızlı veya gürültülü nefes almanız, bazen hırıltılı solunum, mavi dudaklar ve tırnaklarınız varsa, soluk cilt, terleme artışı, bazen pembe köpüklü bir balgam oluşturan öksürük veya nefes darlığı varsa doktorunuzla hemen kontrol edin.

Bu ilacı almadan önce sigara içiyorsanız doktorunuza bildirin.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçlar almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (örneğin St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.