Ribavirin (oral yol) tanımlama ve marka isimleri

Ribavirin, kronik hepatit C enfeksiyonunu tedavi etmek için enjekte edilebilir interferon alfa-2b, peginterferon alfa-2a veya peginterferon alfa-2b ile kombinasyon halinde kullanılır. Ribavirin ve peginterferon alfa-2b kombinasyonu 3 yaş ve üstü karaciğer hasarı belirtileri gösteren yetişkinleri ve çocukları tedavi etmek için kullanılır. Ribavirin hepatit C virüsünü tedavi eden bir antiviral ajandır.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

3 yaşından küçük çocuklarda 5 yaşından küçük çocuklarda ribavirin tabletlerinin, ribavirin kapsüllerinin ve oral sıvıların yaşla ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Bu yaş gruplarında ribavirin tabletleri, kapsüller ve oral sıvıların güvenilirliği ve etkinliği belirlenmemiştir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda ribavirinin yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda yaşla ilişkili karaciğer, böbrek veya kalp problemleri daha olasıdır ve bu da ribavirin alan hastalar için doz ayarlaması gerektirebilir.

Tablet, Çözelti; Kapsül

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Alerjiler

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Pediyatrik

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Geriyatrik

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Diğer Etkileşimler

Enfeksiyonunuzu tamamen temizlemenize yardımcı olması için, ribavirin, siz veya çocuğunuz birkaç gün sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlamış olsa bile, tam tedavi zamanı için verilmelidir. Ayrıca, vücudunuzdaki ilaç miktarını istikrarlı bir seviyede tutmak önemlidir. Miktarın sabit kalmasına yardımcı olmak için, ribavirin düzenli bir programda verilmelidir.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu ilacı yiyecekle almalısın.

Dozlama

Kapsülün tamamını yutun. Ezmeyin, kırmayın veya açmayın.

Sözlü sıvıyı işaretli bir fincan veya kaşıkla ölçün. Her kullanımdan sonra bardağı veya kaşığı yıkayın.

Bu ilaç bir ilaç rehberi ile birlikte verilmelidir. Bilgileri dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun. Eğer yoksa eczacınıza İlaç Rehberini sorun.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Kapsülleri ve tabletleri, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta kapalı bir kapta oda sıcaklığında saklayın.

Oral sıvı, buzdolabında veya oda sıcaklığında, ısı ve direkt ışıktan uzakta saklanmalıdır. Donma.

Doktorunuzun bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için düzenli ziyaretlerde sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Tibbi, doğum kusurlarına da neden olabilir; eğer baba cinsel eşi hamile kaldığı zaman kullanıyor. Bu ilacı kullanırken hamilelik yaşarsanız derhal doktorunuza bildirin.

Sizin veya kadın cinsel eşiniz hamile kalmanız durumunda doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Doktorunuz, bu ilacı alan hastalar için gebelik kayıt defterine kaydolmanızı isteyebilir.

Kayıp doz

Bu ilaçla tedaviye başlamadan önce doğurganlık çağındaki kadınlarda negatif bir gebelik testi gereklidir. Tedavi süresince ve tedaviden sonra 6 ay boyunca iki form doğum kontrolünün birlikte kullanılması gerekir. Bu tıbbın tedavisi sırasında ve tedavi bittikten sonra hamile olmadığınızdan emin olmak için düzenli olarak hamilelik testleri yaptırmanız gerekir.

Depolama

Copgus®’u didanozin (Videx®, Videx® EC) ile birlikte kullanmayın. Bu ilaçları birlikte kullanmak ciddi tıbbi problemlere neden olabilir.

Ribavirin, bazı kişilerin ajitasyona, sinir bozucu veya diğer anormal davranışlara neden olmasına neden olabilir. Ayrıca, bazı kişilerin intihar düşüncesi ve eğilimleri göstermesine veya daha depresif hale gelmesine neden olabilir. Çocuğunuz ya da bakıcıınız bu yan etkileri fark ederseniz hemen doktorunuza veya çocuğunuzun doktoruna bildirin.

Eğer siz veya çocuğunuzun sırtı, bacağı veya mide ağrıları varsa, diş eti kanamaları, titreme, karanlık idrar, nefes darlığı, ateş, genel vücut şişkinliği, baş ağrısı, iştahsızlığı, bulantı veya kusma, burun tıkanıklığı, solgunluk Cilt, boğaz ağrısı, alışılmadık yorgunluk veya zayıflık veya gözlerin veya cildin sararması. Bunlar, anemi denilen bir kan hastalığının semptomları olabilir.

Bu ilaç, anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Bu ilacı kullanmayı bırakın ve siz veya çocuğunuzda bu ilacı kullanırken kaşıntı, kovanlar, ses kısıklığı, nefes darlığı, yutkunma sorunu veya eller, yüz veya ağızda şişme varsa derhal doktorunuzu arayın.

Ciddi cilt reaksiyonları bu tıpta görülür. Çocuğunuz ya da çocuğunuz ciltte kabarcıklanma, soyma veya gevşemeye, ateş veya titreme, kuduz veya lekeler, kırmızı deri lezyonları, şiddetli deri döküntüleri veya akne veya ciltteki üşeneler veya ülserler varsa hemen doktorunuza danışın. Bu ilacı kullanıyorlar.

Bu ilacı kullanırken pankreatit ortaya çıkabilir. Bu ilacı kullanmaya devam edin ve siz veya çocuğunuzun ani ve şiddetli karın ağrısı, titreme, kabızlık, mide bulantısı, kusma, ateş veya başın çarpıklığına sahip olması durumunda derhal doktorunuzla görüşün.

Siz veya ergeniniz bu ilacı alırken alkollü içki içmemelisiniz (bira, şarap veya likör dahil).

Bu ilaç, bazı kişilerin baş dönmesi, uykulu olma veya normalden daha az uyarı halini almasına neden olabilir. Siz veya ergenlik yapmadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğinizi, makine kullandığınızı veya uyarı yapılmadığında tehlikeli olabileceği başka herhangi bir şey yaptığınızı bildiğinizden emin olun.

Siz veya çocuğunuz bu ilacı kullanırken bulanık görme, azalmış görüş veya diğer görme değişikliği ortaya çıkarsa doktorunuza danışın. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi isteyebilir.

Peginterferon enjeksiyonu ribavirin ile kombine edildiğinde kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısı geçici olarak düşebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli olan kan içindeki platelet sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için sizin veya çocuğunuzun alabileceği bazı önlemler vardır

Bu ilaç diş ve diş eti problemlerine neden olabilir. Bu ilaç ağzın kuruluğuna neden olabilir ve kuru bir ağız, ilacı uzun süre alırsanız dişlerinize ve diş etlerine zarar verebilir. Bu durumun önlenmesine yardımcı olmak için dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın ve dişhekimlerinize düzenli olarak ziyaret edin. Ağız kuruluğunu geçici olarak gidermek için şekersiz şeker veya sakız kullanın, ağızda biraz buz eriyen veya bir tükürük ikame edici kullanın.

Bu ilacı kullanan bazı hastalar kusuyordu. Tedaviniz sırasında kusarsanız ağzınızı suyla yıkayın. Bu aynı zamanda dişlerinize ve diş etlerinize zarar vermenizi önlemeye yardımcı olabilir.

Enjekte edilebilir peginterferon alfa-2a veya peginterferon alfa-2b ile birlikte kullanılan Ribavirin çocuğunuzun büyümesini etkileyebilir. Doktorunuz bu ilaçlarla tedavi sırasında ve sonrasında çocuğunuzun boy ve kilosunu kontrol etmeniz gerekebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.