Özyönetim – bunama

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Başa çıkma ve destek

Önleme

Demans belirtileri ve davranış sorunları zamanla ilerleyecektir. Bakıcılar aşağıdaki önerileri deneyebilirler.

Egzersizi cesaretlendirin. Egzersiz, demans hastaları dahil herkese fayda sağlar. Egzersizin esas faydaları, güç ve kardiyovasküler sağlığın geliştirilmesidir. Egzersizin, özellikle sağlıklı bir diyetle kombine edildiğinde ve kardiyovasküler hastalık için risk faktörleri tedavisinde beyin demansını da koruduğuna dair artan bir kanıt vardır.

Bazı araştırmalar ayrıca, fiziksel aktivitenin, Alzheimer hastalığı olan kişilerde bozulmuş düşünce gelişimini yavaşlatabileceğini göstermektedir. Ve depresyon belirtilerini azaltabilir.

Bir gece ritüeli kurun. Davranış geceleri genellikle daha kötüdür. Yatıştırıcı ve televizyonun, yemeklerin temizlenmesinin ve aktif aile üyelerinin gürültüsünden uzakta yatan yatılı ritüelleri kurmaya çalışın. Odaklanmayı önlemek için, yatak odasında, salonda ve banyoda gece lambaları bırakın.

Kafein sınırlandırmak, uyku alışkanlığını azaltmak ve gün boyunca egzersiz fırsatları sunmak, gece huzursuzluğunu hafifletebilir.

Gelecek için plan yapın. Gelecekteki bakım için hedefleri belirleyen, katıldığı süre boyunca sevdiklerinizle bir plan geliştirin. Destek grupları, hukuk müşavirleri, aile üyeleri ve diğerleri yardımcı olabilir.

Mali ve yasal konular, emniyet ve günlük yaşam endişeleri ile uzun vadeli bakım seçeneklerini dikkate almanız gerekir.

Demans tanısı almak yıkıcı olabilir. Sizin ve çevrenizin, öngörülemeyen ve ilerici olan bir koşulla başa çıkabilmeniz için mümkün olduğunca hazırlandığından emin olmak için birçok ayrıntı dikkate alınmalıdır.

Hastalıkla baş etmenize yardımcı olabileceğiniz bazı öneriler var.

Bir kişinin hastalıkla baş etmesine yardım ederek, dinleyerek, halen hayattan zevk alabileceğini, destekleyici ve olumlu olmasını sağlayacak kişiyi rahatlatın ve kişinin haysiyet ve öz saygıya sahip olmasına yardımcı olmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Demansta olan bir kişiye bakım vermek, fiziksel ve duygusal olarak talep eder. Öfke ve suçluluk hissi, hayal kırıklığı ve azalış, endişe, üzüntü ve sosyal izolasyon yaygındır. Demansa sahip birinin bakım vereniyseniz

Demansı önlemenin emin bir yolu yoktur, ancak yardımcı olabilecek adımlar vardır. Daha fazla araştırma gerekiyor, ancak aşağıdakileri yapmak faydalı olabilir:

Yeterli miktarda D vitamini elde edin. Araştırmalar, kanlarındaki düşük D vitamini seviyesine sahip kişilerin Alzheimer hastalığını ve diğer demans formlarını geliştireceğini gösterir. Bazı gıdalar, takviyeler ve güneş maruziyeti yoluyla D vitamini alabilirsiniz.

Demansın önlenmesi için D vitamini alımının arttırılmasından önce daha fazla çalışma gereklidir, ancak yeterli D vitamini elde ettiğinden emin olmak iyi bir fikirdir.