Öz yönetim – inme

Felç, fiziksel işleviniz kadar duygusal refahınızı etkileyebilen, yaşamı değiştiren bir olaydır. Çaresizlik, hayal kırıklığı, depresyon ve ilgisizlik duygularıyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca ruhsal değişiklikleriniz olabilir ve daha az cinsel ilişki yaşayabilirsiniz.

Başa çıkma ve destek

Önleme

Benlik saygısını, başkalarına olan bağlantıları ve dünyadaki ilgiyi korumak iyileşmenizin önemli bir parçasıdır. Çeşitli stratejiler size ve bakım vereninize, aşağıdakiler dahil olmak üzere yardımcı olabilir:

Felçin en sinir bozucu etkilerinden biri konuşmanızın ve dilinizin etkilenebilmesidir. İşte size ve bakıcılarınızın iletişim zorluklarıyla baş etmesine yardımcı olacak bazı ipuçları

İnme risk faktörlerini bilmek, doktor tavsiyelerini takiben ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, inmeyi önlemek için atabileceğin en iyi adımlardır. İnme geçirmeniz veya geçici iskemik atak (TIA) geçirmeniz durumunda, bu önlemler başka bir vuruşunuzdan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Hastanede ve sonrasında aldığınız takip sonrası bakım da rol oynayabilir.

Birçok inme önleme stratejisi kalp hastalığını önleme stratejileri ile aynıdır. Genel olarak, sağlıklı yaşam önerileri şunları içerir:

Yüksek tansiyonun kontrolü (hipertansiyon). İnme riskini azaltmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri de tansiyonunuzu kontrol altında tutmaktır. İnme geçirdiyseniz, kan basıncınızı düşürdüğünüzde, geçici bir iskemik atak veya inme önlenebilir.

Egzersiz yapmak, stres yönetimi, sağlıklı bir kilo vermek ve yediğiniz ve içtiğiniz sodyum ve alkol miktarını sınırlandırmak, yüksek tansiyonu kontrol altında tutmanın yollarını arar. Yaşam tarzı değişiklikleri tavsiye etmenin yanı sıra, doktorunuz yüksek kan tedavisi için ilaçlar reçete edebilir basınç.

İskemik inme ya da TIA yaşadıysanız, doktorunuz başka bir vuruş geçirme riskinizi azaltmak için ilaç önerebilir. Bunlar arasında

Anti-platelet ilaçlar. Trombositler kanınızdaki pıhtılar başlatan hücrelerdir. Anti-platelet ilaçlar bu hücreleri daha yapışkan hale getirir ve pıhtılaşma olasılığı daha düşüktür. En sık kullanılan anti-trombosit ilacı aspirin’dir. Doktorunuz size doğru aspirin dozunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Doktorunuz, kan pıhtılaşma riskini azaltmak için düşük doz aspirin ve anti-trombosit ilaç dipyridamol kombinasyonu olan Aggrenox’u reçetelemeyi de düşünebilir. Aspirin TİA’nı veya inmeyi önlemiyorsa veya aspirini alamıyorsanız, doktorunuz klopidogrel (Plavix) gibi anti-trombosit ilacı reçete edebilir.

Antikoagülanlar. Heparin ve varfarin (Coumadin) içeren bu ilaçlar kan pıhtılaşmasını azaltır. Heparin hızlı etkili ve hastanede kısa bir süre kullanılabilir. Daha yavaş davranan varfarin uzun vadede kullanılabilir.

Warfarin güçlü bir kan inceltici ilaçtır, dolayısıyla tam olarak yönlendirildiği şekilde almanız ve yan etkiler için izlemeniz gerekecektir. Belirli kan pıhtılaşma bozuklukları, belirli arter anormallikleri, anormal kalp ritmi veya diğer kalp problemleri varsa doktorunuz bu ilaçları reçete edebilir. TIA veya inme anormal kalp ritminden kaynaklanmışsa, daha yeni kan inceltici kullanılabilir.