Öz-yönetim – göğsün paget hastalığı

Bir göğüs kanseri teşhisi ezici olabilir. Ve şok ve gelecekteki korkularınızla baş etmeye çalıştığınızda, tedavinizle ilgili önemli kararlar vermeniz istenir.

Başa çıkma ve destek

Önleme

Herkes kanser teşhisi konusuyla baş etmenin kendi yolunu buluyor. Sizin için neyin işe yaradığını bulana kadar,

Meme kanseri hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenin. Meme kanseri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz doktorunuzdan tip, evre ve hormon reseptörü durumu hakkında bilgi alın. Tedavi seçenekleriniz hakkında güncel enformasyon kaynakları için bilgi isteyin.

Kanseriniz ve seçenekleriniz hakkında daha fazla şey bilmek, tedavi kararları alırken kendinize daha fazla güvenmenizi sağlayabilir. Yine de, bazı kadınlar kanser detaylarını bilmek istemeyebilir. Nasıl hissettiğiniz ise, doktorunuza da bunu bildirin.

Diğer meme kanserini atlatanlarla konuşun. Göğüs kanseri olan diğer kadınlarla konuşmak faydalı olabilir ve teşvik edici olabilir. Bölgenizdeki destek gruplarını öğrenmek için Amerikan Kanser Derneğine başvurun.

Sizi çevrimiçi olarak veya telefonla kanserden kurtulan diğer kişilere bağlayabilen kuruluşlar, Meme Kanseri Teşhisi Sonrası ve Kanserli Olmak İçin Karıştırmadan sonra bağlantı kurabilir.

Arkadaşlarınızı ve ailenizi yakın tutun. Arkadaşlarınız ve aileniz, kanser tedaviniz sırasında sizin için önemli bir destek ağı sağlayabilir.

İnsanlara göğüs kanseri teşhisi konduğunu söylemeye başlarken, muhtemelen yardım teklifleri alırsınız. Yardım almayı düşündüğünüz şeyleri düşünün, düşük hissettiğiniz veya yemek hazırlarken yardım almak için biriyle konuşun.

Kendine iyi bak. Kanser tedavisi sırasında iyilik halinizi öncelik haline getirin. Dinlenerek uyandığınızdan, meyve ve sebzelerden oluşan bir diyet seçtiğiniz, kendinize gülümsediğiniz günlerde hafif egzersiz yapmak için zaman tanıyacak ve müzik okumak veya dinlemek gibi zevk aldığınız şeyler için zaman bulacak kadar uykunuzu elde edin.

Gerekirse, rolünüzü geçici süreyle bırakmaya hazır olun. Bu, çaresiz veya zayıf olduğunuz anlamına gelmez. Bu, iyi geçinmek için tüm enerjinizi kullandığınız anlamına gelir.

Günlük yaşamınızda değişiklikler yapmak meme kanseri riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Denemek için

Göğüs kanseri taraması konusunda doktorunuza danışın. Göğüs kanseri tarama sınavlarına ne zaman başlanacağını doktorunuzla tartışın ve klinik meme muayeneleri ve mamogramlar gibi testleri yapın.

Taramanın faydaları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun. Birlikte, hangi göğüs kanseri tarama stratejilerinin sizin için doğru olduğuna karar verebilirsiniz.

Göğüs farkındalığı için göğüs kendi kendine muayene yoluyla göğüslerinizi tanıyın. Kadınlar meme farkındalığı için göğüs kendi kendine muayene sırasında göğüslerini ara sıra inceleyerek göğüslerine aşina olmayı seçebilirler. Göğüslerinizde yeni bir değişiklik, topaklar veya diğer olağandışı bulgular varsa derhal doktorunuzla konuşun.

Göğüs farkındalığı göğüs kanserini engelleyemez, ancak göğüslerinizdeki normal değişiklikleri daha iyi anlamanıza ve olağandışı belirti ve semptomları belirlemenize yardımcı olabilir.

Postmenopozal hormon tedavisini sınırlayın. Kombinasyon hormonu tedavisi meme kanseri riskini artırabilir. Hormon tedavisinin yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Bazı kadınlar menopoz sırasında rahatsız edici belirti ve semptomlar yaşarlar ve bu kadınlar için meme kanseri riskinin artması menopoz belirtilerini ve semptomlarını hafifletmek için kabul edilebilir.

Meme kanseri riskini azaltmak için en kısa süreyle mümkün olan en düşük hormon tedavisini kullanın.

Doktorunuz ailenin geçmişi ve diğer faktörleri değerlendirdiyse ve meme kanseri riskinde artış olabileceğini belirlerse, riskinizi azaltmak için seçenekler şunları içerir:

Koruyucu ilaçlar (kimyasal önlemler). Östrojen bloke edici ilaçlar meme kanseri riskini azaltabilir. Seçenekler arasında tamoksifen ve raloksifen (Evista) bulunur. Aromataz inhibitörleri yüksek risk taşıyan kadınlarda meme kanseri riskini azaltmada bir takım taahhütler göstermiştir.

Bu ilaçlar yan etki riski taşırlar, bu nedenle meme kanseri riski yüksek kadınlar için doktorlar bu ilaçları rezerve eder. Yararları ve riskleri doktorunuzla tartışın.

Kişisel risk faktörlerinizi doktorunuzla tartışın ve bu riski azaltabilecek bir tedavi görecek aday olup olmayacağınızı sorun.