Öz-yönetim – arteryoskleroz / ateroskleroz

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Önleme

Yaşam tarzı değişiklikleri, aterosklerozun ilerlemesini önlemenize veya yavaşlamanıza yardımcı olabilir.

Haftanın en günlerini egzersiz yapın. Düzenli egzersiz, kaslarınızı oksijeni daha verimli kullanması için koşullu hale getirebilir.

Fiziksel aktivite ayrıca dolaşımı artırabilir ve engellerin etrafında doğal bir baypas oluşturan yeni kan damarlarının gelişimini teşvik edebilir (yan kollar). Egzersiz, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve diyabet riskinizi azaltır.

Haftanın en günlerinde en az 30 dakika egzersiz yapmayı hedefleyin. Hepsini tek seferde göremiyorsanız, 10 dakikalık aralıklarla bölmeyi deneyin.

Asansör yerine merdivenleri alabilir, öğle saatinde blokun etrafında dolaşabilir ya da televizyon izlerken biraz situp ya da itilmiş halde bulunabilirsiniz.

Sağlıklı yiyecekler yiyin. Meyve, sebze ve kepekli tahıllara dayanan ve rafine edilmiş karbonhidratlar, şekerler, doymuş yağ ve sodyum bakımından düşük kalp-sağlıklı bir diyet, kilo, tansiyon, kolesterol ve kan şekerini kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmeğin yerini almaya çalışın, elma, muz ya da havuç tutup bir aperatif olarak sopa atın ve yediğiniz tuz ve yağ miktarını kontrol etmek için beslenme etiketlerini bir kılavuz olarak okuyun. Zeytinyağı gibi tekli doymamış yağları kullanın ve şekeri ve şeker ikame ürünlerini azaltın ya da ortadan kaldırın.

Fazla kilo verin ve sağlıklı bir kilo verin. Aşırı kiloluysanız, 5-10 kilo (yaklaşık 2.3 ila 4.5 kilogram) kadar kaybetmeniz, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol riskini azaltmanıza yardımcı olabilir, bu da ateroskleroz geliştirmek için başlıca risk faktörlerinden ikisidir.

Kilo vermek, zaten diyabetiniz varsa, diyabet riskinizi azaltmanıza veya durumunuzu kontrol etmenize yardımcı olur.

Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, şeker hastalığı veya başka bir kronik hastalık varsa, durumunuzu yönetmek ve genel sağlık teşvik etmek için doktorunuzla birlikte çalışın.

Aterosklerozu tedavi etmek için önerilen aynı sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri de önlemeye yardımcı olur. Bunlar arasında

Değişikliklerinizi birer birer birer birer birer birer gerçekleştirmeyi unutmayın ve yaşam tarzı değişikliklerinin sizin için uzun vadede yönetilebilir olduğunu aklınızda tutun.