Oral robitussin

Öksürük / soğuk kombinasyonlar, esasen soğuk algınlığı, influenza veya saman nezlesi nedeniyle öksürüğü hafifletmek için kullanılır. Sigara içimi, astım veya amfizem ile ortaya çıkan kronik öksürük için veya öksürük ile olağandışı miktarda mukus veya balgam (telaffuz edilmiş flem) olduğunda kullanılmamalıdır.

Robitussin için kullanır

Öksürük / soğuk kombinasyon ürünleri birden fazla bileşen içerir. Örneğin, bazı ürünler öksürük için bir ilacın yanı sıra bir antihistamin, bir dekonjestan ve analjezik içerebilir. Kendinize iyi davranıyorsanız, belirtileriniz için en iyi ürünü seçmek önemlidir. Ayrıca, genel olarak, yalnızca ihtiyacınız olan ilaçları içeren bir ürün satın almak en iyisidir. Hangi ürünün satın alınmasıyla ilgili sorularınız varsa, eczacınıza danışın.

Farklı ürünler farklı önlemler ve yan etkilere sahip bileşenler içerdiğinden aldığınız ilacın bileşenlerini bilmeniz önemlidir. Öksürük / soğuk kombinasyonlarda bulunabilecek farklı bileşen türleri arasında

Antihistaminikler-Antihistaminikler saman nezlesi ve diğer alerji belirtilerinin hafifletilmesi veya önlenmesinde kullanılır. Ayrıca, hapşırma ve burun akışı gibi soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olurlar. Vücut tarafından üretilen histamin adı verilen maddenin etkilerini önleyerek çalışırlar. Bu kombinasyonlarda bulunan antihistaminiklere bazı örnekler şunlardır:

Dekonjestanlar – Decognestantlar damar daraltır. Bu, burun tıkanıklığının giderilmesine yol açar. Bununla birlikte, bu etki aynı zamanda yüksek tansiyonlu hastalarda kan basıncını artırabilir. Bunlar arasında

Antitussifler -Antitüsif maddeler öksürüğün giderilmesine yardımcı olur ve bazıları uyuşturucu içerirler. Bu antitussifler beynin öksürük merkezine doğrudan etki eder. Uzun süre kullanıldığında, narkotik alışkanlığı oluşturarak zihinsel veya fiziksel bağımlılığa neden olabilir. İlacı almayı bıraktığınızda bedensel bağımlılık, geri çekilme yan etkilere neden olabilir.

Ekspektoranlar -Expectorants ciğerlerdeki mukus veya balgamın gevşetilerek çalışır. Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarında kullanılan balgam söktürücüdür. Ekspektoran olarak eklenen diğer bileşenler (örneğin, amonyum klorür, kalsiyum iyodür, iyotlanmış gliserol, ipecac, potasyum guaiasolsülfonat, potasyum iyodür ve sodyum sitrat) etkili oldukları kanıtlanmamıştır. Genel olarak, mukus ya da balgam gevşetmek için yapabileceğiniz en iyi şey bol miktarda su içmektir.

Analjezikler -Analjezikler, bu soğuk algınlığı ile ortaya çıkabilecek ağrıları ve ağrıları gidermek için bu kombinasyon ilaçlarında kullanılır. Bunlar arasında

Robitussin’i Kullanmadan Önce

Aynı anda çok fazla asetaminofen ve salisilat kullanılması böbrek hasarına veya böbrek veya mesane kanserine neden olabilir. Bu, her iki ilacın da büyük miktarda birlikte uzun süre birlikte alınması durumunda ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, hem asetaminofen hem de bir salisilat içeren kısa süreli kombinasyon ilaçlarının önerilen miktarlarının alınmasının bu istenmeyen etkilere neden olduğu gösterilmemiştir.

Antikolinerjikler – Homatropin gibi antikoenolitikler, burun ve göğüste kuruma etkisine neden olabilir.

Bu öksürük ve soğuk kombinasyonlar hem tezgah üstü (OTC) hem de doktorunuzun reçetesiyle birlikte sağlanmaktadır.

4 yaşından küçük bebeğe veya çocuğa tezgah üstü (OTC) öksürük ve soğuk ilaç vermeyin. Bu ilaçları çok küçük çocuklarda kullanmak ciddi ya da hayatı tehdit eden yan etkilere neden olabilir.

Bu grupta veya diğer ilaçlarda ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar boyaları, koruyucuları veya hayvanlar gibi başka alerji türleriniz varsa ayrıca sağlık profesyonelinize de söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Çok küçük çocuklar genellikle bu ilacın etkilerine karşı daha hassastır. Bu ilaçlardan herhangi birisini bir çocuğa vermeden önce, ambalaj etiketini çok dikkatli kontrol edin. Bu ilaçların bazıları çocuklar için çok güçlüdür. Belli bir ürünün bir çocuğa verilip verilmeyeceğinden emin değilseniz veya verilecek miktarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, özellikle de içeriyorsa, sağlık uzmanınıza danışın.

4 yaşından küçük bebeğe veya çocuğa tezgah üstü (OTC) öksürük ve soğuk ilaç vermeyin. Bu ilaçları çok küçük çocuklarda kullanmak ciddi ya da hayatı tehdit eden yan etkilere neden olabilir.

Yaşlılar genellikle bu tıbbın etkilerine karşı daha duyarlıdır, özellikle de

Bazen öksürük / soğuk algınlığı kombinasyonunun kullanılması fetusta veya yeni doğan bebekte sorun yaratma olasılığı yüksek değildir. Bununla birlikte, bu ilaçlar daha yüksek dozlarda ve / veya uzun süre kullanıldığında, sorunların ortaya çıkma şansı artabilir. Bu kombinasyonların münferit bileşenleri için, belirli bir öksürük / soğuk kombinasyonu kullanmaya karar vermeden önce aşağıdaki bilgiler dikkate alınmalıdır.

Bazı raporlar, hamilelikte geç aspirinin fazla kullanılması, yenidoğan ağırlığında ve fetüsün veya yeni doğan bebeğin ölümüne neden olabilir. Bununla birlikte, bu raporların anneleri, genellikle tavsiye edilenlerden çok daha fazla miktarda aspirin kullanıyordu. Genellikle tavsiye edilen dozlarda aspirin kullanan annelerin çalışması bu istenmeyen etkileri göstermemektedir. Bununla birlikte, hamilelikte geç salisilatların düzenli kullanılması fetusta veya yeni doğan bebekte kalp ya da kan akımı üzerine istenmeyen etkilere neden olabilir.

Gebeliğin son 2 haftasında salisilatların, özellikle de aspirinin kullanımı doğum öncesi veya sırasında fetusta kanama sorunlarına veya yeni doğan bebeğe neden olabilir. Ayrıca, gebeliğin son 3 ayında salisilatların aşırı miktarda kullanılması gebelik süresini artırabilir, emeği uzatabilir, doğum sırasında diğer problemlere neden olabilir veya doğumdan önce, doğum sırasında veya doğum sonrasında ciddi kanamalara neden olabilir. Doktorunuz tarafından sipariş edilmediği sürece gebeliğin son 3 ayında aspirin kullanmayınız.

Emziriyorsanız, sorunların ortaya çıkma şansı kombinasyonun içeriklerine bağlıdır. Bu kombinasyonların ayrı ayrı bileşenleri için aşağıdaki geçerlidir

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilaçlardan herhangi birine sahip olduğunuzda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyoneliniz tarafından bilhassa bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu sınıftaki ilaçları aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz bu sınıfta bir ilaçla tedavi etmemeye veya aldığınız diğer ilaçların bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu sınıftaki ilaçları aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Bu sınıftaki ilaçların aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz ilacı kullanacağınız dozu veya ilaç kullanım sıklığını değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, bu sınıftaki ilaçların kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Öksürük ve soğuk kombinasyonların uygun kullanımı

Bu bölüm, öksürük ve soğuk kombinasyonları içeren bir dizi ürünün doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Robitussin’e özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Akciğerlerdeki mukustu veya balgamın gevşetilmesine yardımcı olmak için, doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği sürece, bu ilacın her dozu bittikten sonra bir bardak su içirin.

Bu ilacı sadece yönlendirildiği şekilde alın. Doktorunuz tarafından aksi yönde yönlendirilmediği sürece daha fazla şey almayın ve etiket üzerinde tavsiye edilenden daha sık kullanmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

4 yaşından küçük bebeğe veya çocuğa tezgah üstü (OTC) öksürük ve soğuk ilaç vermeyin. Bu ilaçları çok küçük çocuklarda kullanmak ciddi ya da hayatı tehdit eden yan etkilere neden olabilir.

Bu ilacın uzun süreli salınım kapsülünü veya tablet formunu alan hastalar için

Uzun süreli salınımlı oral solüsyonu veya bu tıbbın oral süspansiyon şeklini alan hastalar için

Bir antihistaminik ve / veya aspirin veya başka bir salisilat içeren bir kombinasyon ilaç alan hastalar için

Aspirin içeren bir kombinasyon tıbbı sirke benzeri güçlü bir kokuya sahipse, kullanmayın. Bu koku, ilacın çöktüğü anlamına geliyor. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa, eczacınıza danışın.

Robitussin Kullanırken Önlemler

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Bu ilacın sıvı halini dondan uzak tutun. Şurubu soğutmayınız.

Öksürüğünüz 7 gün sonra düzelmediyse veya öksürüğe karşı yüksek ateşiniz, deri döküntüsü, baş ağrısı devam ediyorsanız veya boğaz ağrısı yaşıyorsanız, doktorunuza danışın. Bu işaretler, başka tıbbi sorunlarınız olduğu anlamına gelebilir.

Kodein içeren bir ilaç veya başka herhangi bir narkotik analjezik (örn., Dihidrokodein, hidrokodon, oksikodon ve pentazosin) alan hastalar için,

Robitussin Yan Etkiler

Kodein içeren bir ilaç veya başka herhangi bir narkotik öksürük tıbbı (dihidrokodein, hidrokodon veya hidromorfon) kullanan hemşirelik anneleri için,

Antihistamin içeren ilaç alan hastalar için

Dekonjestan içeren ilaç alan hastalar için

Narkotik antitüsif (kodein, dihidrokodein, hidrokodon veya hidromorfon) alan hastalar için – ilaç

İyodür (kalsiyum iyodür, iyotlanmış gliserol veya potasyum iyodür) alan hastalar için, ilaç

Analjezik içeren ilaç alan hastalar için

Aspirin veya sodyum salisilat içeren tıpta kullanılan diyabetik hastalar için

Homatropin içeren ilaç alan hastalar için

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Bu ilaç tavsiye edildiği gibi alındığında nadiren ciddi yan etkiler ortaya çıkmasına rağmen, eğer çok fazla ilaç alınırsa, büyük dozlarda alınır ya da uzun bir süre alır.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Hemşire bir anneniz ve bebeğinizde aşağıdaki aşırı doz doz belirtilerini fark ederseniz hemen acil yardım alın

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Yukarıda listelenen tüm bu yan etkilerin hepsi bu ilaçların her biri için rapor edilmemiştir, ancak bunların en az biri için rapor edilmiştir. Bu kombinasyon ilaçları arasında bazı benzerlikler vardır, bu nedenle yukarıdaki yan etkilerin çoğunun bu ilaçlardan herhangi birinde oluşabilir.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.