Nefes darlığı nedenleri

Yeterince hava alamayacağınız kadar az korku var. Nefes darlığı – tıbbi olarak dispne olarak bilinir – genellikle göğüste yoğun bir sıkışma, hava açlığı veya boğulma hissi olarak tanımlanır.

Çok yorucu egzersiz, aşırı sıcaklık, masif obezite ve yüksek rakım, sağlıklı bir insanda nefes darlığı çekmesine neden olabilir. Bu örneklerin dışında nefes darlığı, tıbbi bir sorunun işareti olabilir.

Ayak ve ayak bileklerinde şişme: Düz durduğunda solunum sıkıntısı; yüksek ateş, titreme ve öksürük; hırıltı; önceden mevcut nefes darlığının kötüleşmesi

Acil tıbbi yardım isteyin

Açıklanamayan nefes darlığı varsa, özellikle aniden ortaya çıkıp şiddetli ise, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın.

Bir doktor randevusu alın

Nefes darlığı vakalarının çoğu kalp veya akciğer rahatsızlığından kaynaklanmaktadır. Kalp ve akciğerler dokularınıza oksijen taşınması ve karbondioksitin çıkarılmasıyla ilgilidir ve bu işlemlerden herhangi biriyle ilgili sorunlar solunumunuzu etkiler.

Kişisel Bakım

Doktorunuzu veya acil durum numaranızı ziyaret etmeniz veya ani ortaya çıkan ciddi işlevsizlik hissiniz ve iş görme yeteneğinizi etkilemesi durumunda sizi acil servise götüren birisinin bulunması gerekir. Nefes darlığına göğüs ağrısı, baygınlık veya mide bulantısı eşlik ediyorsa acil tıbbi yardım isteyin – bunlar kalp krizi veya pulmoner emboli bulguları olabilir.

Nefes darlığına eşlik eden doktorunuzla randevu alın

Kronik nefes darlığını daha da kötüye kullanmasını önlemeye yardımcı olmak

Doktorunu ziyaret et

Sigara içmeyi bırak. Tütünsüz olduğunuzda kalp ve akciğer hastalıkları ve kanser riskleriniz düşmeye başlar – yıllarca sigara içmiş olsanız bile. – Kirleticilere maruz bırakmaktan kaçının. Mümkün olduğunca allerjenleri ve çevresel toksik maddeleri solumaktan kaçınınız; kilolu iseniz kilo verin; kendinize iyi bakın. Altta yatan bir tıbbi durumunuz varsa, dikkatli olun., Bir eylem planı yapın. Belirtileriniz daha da kötüye giderse ne yapmanız gerektiğini doktorunuzla görüşün. Yükselişi akılda tutun. 5.000 fitten (1,524 metre) yüksek rakımlarda emek kaçının. Ekipmanınızı düzenli olarak kontrol edin. Ek oksijene güveniyorsanız, tedarikinizin yeterli olduğundan ve ekipmanın düzgün şekilde çalıştığından emin olun.