cinsellik ve parkinson hastalığı: seks sorunları, düşük libido ve daha fazlası

Cinsellik her insanın fiziksel ve ruhsal sağlığının önemli bir parçasıdır. Sağlıklı bir yetişkin Parkinson hastalığı tanısı zaman, onun fiziksel ve zihinsel refah birçok yönü genellikle cinsellik de dahil olmak üzere çalkalanır.

Parkinson hastalığı çoğunlukla yaşlı insanı etkileyen, aynı zamanda daha genç erişkinlerde ortaya çıkabilir. belirtiler vücut hareketlerini kontrol Ortabeyin kısmındaki sinir hücrelerinin yavaş yavaş dejenere sonucudur. ilk işaretleri zar zor fark olması muhtemeldir – Bir uzuvda güçsüzlük veya sertlik hissi, ya da bir yandan ince bir titreme o dinlenmede olduğu zaman. Sonunda, sallayarak (tremor) kötüleşir ve yayılır, kaslar sert olur, hareketler yavaşlatmak ve dengelemek ve koordinasyon …

Bir doktor, hasta sorunu çözmek için en iyi eylem yoluna karar vermek ve gelişebilir bazı belirtilerin hafifletmeye yardımcı ilaçlar önerebilir yardımcı olabilir.

Parkinson hastalığı tanısı aşağıdaki bir indirdi cinsel sürücü veya arzu hastalığın kendisinden ziyade depresyonun yol açtığı bir yan etkisi daha fazla olabilir. fiziksel hareket sağlayan, kendi sinir hücrelerine beynin “röle merkezi” mesajları ileten bir kimyasal – Parkinson hastalığı ile ilişkili belirtilerin çoğu beyindeki dopamin indirdi düzeyleri neden olduğu düşünülmektedir. Dopamin düşüş de seks bir azaltılabilir sürücü veya ilgi neden olması mümkündür.

Parkinson hastalığı genellikle sonra seks ağrılı veya rahatsız edebileceğini fiziksel acı katkıda titreme ve sertlik neden olurken, hastalığı olan erkekler genellikle erektil disfonksiyon muzdarip.

Bir erkek ereksiyon elde etmek için Parkinson hastalığı olumsuz yönde etkiler merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik), zor olabilir çünkü. erkek beden ereksiyon olması için beyin, omurilik ve penis sinir uyarılarının bir dizi gerektirir.

bu sinir dürtüleri ile ilgili sorunlar, Parkinson hastalığı ile ortaya çıkabilecek gibi erektil disfonksiyon ile sonuçlanabilir. Buna ek olarak, penise kan dolaşımı ve penis kasları normal ereksiyon üretmek için sağlıklı olmak gerekir. dolaşımı veya kas fonksiyonu ile ilgili problemler de erektil disfonksiyon katkıda bulunabilir.

Depresyon ilaçları. Depresyon yaygın bir cinsel işlev bozukluğunun nedeni ve aynı zamanda Parkinson hastalığı hastaları karşılaşabilirsiniz en yaygın yan etkilerinden biri olduğu için, ilaçlar sıklıkla reçete edilir. Antidepresanlar da cinsel sorunlara neden olabilir.

gibi cinsel belirtiler cinsel dürtü ve / veya erektil disfonksiyon mevcutsa azalmış ise, hastalar tedavi edilebilir, bu belirtiler için yardım almalısınız.

KAYNAKLAR

Parkinson Hastalığı Vakfı: “Kumar, Seks ve … Parkinson Hastalığı.”

Parkinson Derneği Kanada: “Parkinson ve Cinsellik.”

Parkinson Hastalığı Derneği: Washington Bölüm: “. Cinsellik, Mahremiyet ve Parkinson Hastalığı”

Parkinson UK: “Cinsel sorunlar ve Parkinson.”