Belirtiler, semptomlar ve komplikasyonlar

Belirtiler ve semptomlar akut, subakut ve kronik hipersensitivite pnömonisi türleri arasında değişir. Durumunuz tedavi tarafından teşhis edilmediğinde veya iyi kontrol edilmiyorsa, geri dönüşü olmayan akciğer hasarına ve diğer potansiyel olarak ölümcül komplikasyonlara neden olabilir.

Aşağıdakiler, akut, subakut ve kronik hipersensitivite pnömonisinin yaygın belirtileri ve semptomlarıdır.

Akut, subakut ve kronik hipersensitivite pnömonisinde görülen belirtiler ve semptomlar; ateş, titreme, kas veya eklem ağrısı veya baş ağrısı, raller, öksürük, kronik bronşit, nefes darlığı, anoreksiya veya kilo kaybı, yorgunluk, fibroz gibi gribe benzer hastalıkları içerebilir Akciğerlerin ve parmakların parmaklarının parmaklarıyla oynanması.

Belirti ve bulgular

Hipersensitivite pnömonisinde çeşitli belirtiler ve semptomlar ortaya çıkarken, şiddeti de değişebilir. Yaşadığınız kesin belirtiler ve belirtiler de değişebilir.

Komplikasyonlar

Akut, subakut veya kronik hipersensitivite pnömonitinin belirtileri gösterilip gösterilmediğini maruz kalma öyküsünün nasıl etkilediğini öğrenin.

Akut aşırı duyarlılık pnömonisi, bu durumun en yaygın şeklidir. Çok miktarda nedensel maddenin kısa bir süre maruz kalması sonucunda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Belirtiler genellikle bağışıklık sisteminizi tetikleyen bir maddeye maruz kaldıktan sonra 9 saat içinde ortaya çıkar. İlave bir maruz kalma olmazsa, belirtiler genellikle birkaç gün sonra çözülür. Hipersensitivite pnömonisinin subakut ve kronik formları, az miktarda nedensel maddenin çoklu veya sürekli maruz kaldıktan sonra meydana gelir. Hastaların yaklaşık yüzde 5’inde kronik hastalık gelişir.

Hipersensitivite pnömonisi, durum tedaviye teşhis edilmediği veya iyi kontrol edilmediği taktirde ölümcül komplikasyonlara neden olabilir.

Aramak